Tu pokřtil rodák z Blanska minulý týden v Praze. Pohádka O princezně trochu zakleté totiž zaujala nakladatelství Mladé fronty a spisovateli knížku vydala. Již dříve vyšlo Nečasovi několik povídek ve sbírkách. „Ale toto byl první křest mé vlastní knížky,“ řekl autor a tatínek Ondřej S. Nečas a dodal, že oslava k vydání jeho knihy se vydařila.

Na křest přišli žáci z pražské základní školy, kterým Nečas předčítal ze své knížky. Děti pak malovaly obrázky a soutěžily právě o nové knížky, které křtil ještě s dalším autorem Jiřím Žáčkem. Pozvání přijala také ilustrátorka Lucie Dvořáková, která pohádkové příběhy obou autorů oživila obrázky. „Soutěže a křest jsme ukončili autogramiádou. Některé děti totiž naše knížky vyhrály, takže jsme je pak podepisovali,“ řekl s úsměvem Nečas.

První řádky pohádky O princezně trochu zakleté začaly na papíře vznikat někdy na začátku nového tisíciletí. „Pohádku jsem nepsal moc dlouho, spíš jsem nemohl dlouho najít nakladatele,“ vysvětlil Ondřej S. Nečas a dodal, že jde o moderní pohádku s klasickými motivy, ve které děti najdou plno skřítků a obrů.

Kde hledal při psaní inspiraci, nedokázal Nečas přesně říct. „Člověk píše, protože to tak cítí, nezáleží na prostředí, ale spíš na náladě a času. Když to na vás přijde, tak píšete,“ dodal Nečas s tím, že rád četl Rybí drahokamy od Zuzany Novákové nebo Andersenovu Sněhovou královnu.
V současné době nemá blanenský autor na psaní tolik času jako v minulosti. Přednost dostává jeho rodina a práce.

„Dříve jsem psal vždycky, když mě něco napadlo. Teď píšu jen ráno, než jdu do práce. Vstávám před pátou a do půl sedmé píšu. Pak se nasnídám, dám si kafe a jdu do práce,“ přiblížil Nečas.

Svět fantazie v pohádkách a ve sci–fi příbězích se snaží zachytit na řádky od svých patnácti let. Nezačínal pohádkami, jeho vydanou prvotinou byla sci–fi Jeden den od Síria, která vyšla v měsíčníku Ikarie v devadesátém sedmém. „Šlo o detektivku, která se odehrává na opuštěné základně ve vesmíru,“ zavzpomínal Nečas.

V pražském nakladatelství Poutník leží autorův další dokončený příběh ze světa fantazie. „Čtenáři by se ho měli dočkat do konce letošního roku,“ ukončil Nečas.