Ledovou plochu na rekonstruovaném zimním stadionu v Blansku chladí dvoukomorový systém, který spotřebuje šest tun čpavku. Podle mluvčí veřejného ochránce práv Ivy Hrazdílkové je to zbytečně moc. Vyplynulo to z rozsáhlé kontroly bezpečnosti na jednatřiceti zimních stadionech, kterou nechal udělat ombudsman Otakar Motejl.
Čpavek, bezbarvý štiplavý plyn, může při vdechnutí poleptat sliznice dýchacích cest. Využívá se hlavně v průmyslu, dost se ho však spotřebuje i při chlazení zimních stadionů. Podle Otakara Motejla je právě tam třeba dávat při jeho používání velký pozor.
„Na stadionech je v určitou dobu mnoho lidí, a proto při úniku čpavku hrozí velké nebezpečí,“ vysvětlila Iva Hrazdílková.
Pracovníci z České inspekce životního prostředí navštívili blanenský stadion už loni. „Spolupracovali jsme s hasiči a Státním úřadem inspekce práce. Objevili jsme čtyři nedostatky, jako například chybějící plán čpavkového hospodářství. Uložili jsme opatření k nápravě, která provozovatel splnil. Takže teď by mělo být vše v pořádku,“ popsal vedoucí odboru ochrany vod z České inspekce životního prostředí Ladislav Bíža.
Jeho slova potvrdil ředitel firmy Služby Blansko Radek Snopek. „Máme však stále přímé chlazení. Dostavba, kterou jsme loni dokončili, se totiž netýkala strojovny ani chladícího zařízení. Chladící systém je bez závad,“ řekl Snopek.
Nepřímé chlazení by provozovatele přišlo asi na patnáct milionů korun.
Podle blanenského místostarosty Ivo Poláka nebylo do oprav chladícího zařízení třeba investovat. „Zimní stadion jsem dokončovali s vědomím, že chladící zařízení je relativně nové a nehrozí žádná hrozba úniku čpavku. Pokud někdy budeme do zimního stadionu investovat další peníze, určitě budeme uvažovat o modernějším způsobu chlazení,“ vysvětlil Polák.
Bezpečnějším systémem chlazení se může pochlubit zimní stadion v Boskovicích. „Po rekonstrukci před pěti lety jsme přešli na ekologičtější nepřímé chladivo na bázi freonů,“ uvedl Ladislav Čížek ze Služeb Boskovice.
Dodal, že chlazení za pomoci čpavku je ale daleko účinnější. „Město však do oprav stadionu šlo s tím, že chtělo použít ekologičtější a bezpečnější způsob chlazení,“ upřesnil Čížek.
Na Blanensku existuje i několik přírodních kluzišť. Jejich provozovatelé jsou při výrobě ledu závislí na počasí. Bruslí se na nich, jen když je venku taková zima, že zamrzne ledová plocha.
Petra Koutná