Podobné soutěžní klání i s pravými olympijskými symboly se naposledy před šesti lety konalo také pro školáky z celého Blanenska. Od té doby ale tento olympijský oheň nehoří. Vyjma každoroční olympiády pro prvňáky ve Velkých Opatovicích. Ale na pořádání olympiády dětí a mládeže, jejíž příprava zabere celý rok, už podle mnohých, kteří se na organizaci dříve podíleli, chybí hlavně energie a nadšení.

Ačkoliv Olešničtí olympiádu pořádají poprvé, bude to celkově už jednačtyřicátý ročník. Olešnický ústav byl zatím jen pravidelným účastníkem tohoto závodu. „V neděli šestadvacátého května se účastníci sjedou do autokempu nedaleko Víru, kde budou celou dobu bydlet. Od pondělí do čtvrtku pak bude šest zástupců každého ústavu soutěžit v různých disciplínách. Jeden den se soutěží v Bystřici nad Pernštejnem, pak se dění přesune přímo do Olešnice. Něco se bude konat ve sportovní hale a venkovní aktivity na fotbalovém stadionu a kolem lyžařského areálu," popsal program hlavní organizátor akce Martin Mareček.

Mládež bude závodit v atletice, šplhu na laně, přespolním běhu či běhu do vrchu. Čeká je i závod horských kol a stolní tenis. Celá družstva pak poměří své síly v kolektivních sportech jako je malá kopaná, nohejbal či florbal. Akci podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, organizátoři olympiády od něj na organizaci dostali sto šedesát tisíc korun, zbytek zaplatí sponzoři.

Stovky dětí

A ačkoliv se při soutěžích budou držet striktními olympijskými pravidly a dohlížet na jejich dodržování budou profesionální rozhodčí, symboly olympiády si vytvořili vlastní včetně kruhů a vlajek.

To olympiáda pro děti a mládež, která se naposledy v roce 2007 konala v Blansku, musela mít svolení od olympijského výboru. Poté ale mohla užívat pravé olympijské symboly a vítězové dostali i přesné kopie olympijských medailí, které jim předali slavní čeští sportovci. Posledního ročníku se zúčastnilo zhruba osm set dětí mezi jedenácti a patnácti roky, které dobrými výsledky reprezentovaly nejen svou školu, ale hlavně samy sebe. Od té doby šanci poměřit si síly s ostatními vrstevníky z celého okresu v tak velké míře už nedostaly.

„Myslím si, že je škoda, že olympiáda skončila. Já osobně jsem se na ni každý rok hodně těšil. Je to akce, která dohromady stmeluje lidi, kteří rádi dělají něco navíc, než jen sedí u počítače nebo kouří za školou. Mohli jsme motivovat ty méně sportovní, aby začali něco dělat a byli více vidět stejně jako my. A hlavně jsem byl rád, když jsem se mohl předvést i před rodiči, že mám výsledky, protože mě vždycky hodně podporovali," zamyslel se jeden z pravidelných a úspěšných bývalých účastníků olympiády Tomáš Regec, který zastupoval blanenskou základní školu TGM.

Podle Dušana Krumnikla, jednoho z organizátorů posledního ročníku olympiády před šesti lety a ředitele základní školy Dvorská v Blansku, chybí na organizaci této akce zejména nadšení a chuť se do takové akce pustit. „Není to jen ten týden, kdy se olympiáda koná, ale příprava zabere celý rok. To je spousta času nad rámec povinností, který lidem nikdo nezaplatí, a málokdo se dnes do něčeho pustí dobrovolně a zadarmo. Je potřeba sehnat i peníze, ale to není všechno. Spoustu času zabere i administrativa, koordinace času pro celý okres, různá povolení a další spousta drobných, ale podstatných úkolů," vyjmenoval Krumnikl.

Pohár rozhlasu

Podobný názor má i jeho kolega ze základní školy v Boskovicích Vladimír Ochmanský, kde se olympiáda dříve také konala. „Chybí hlavně zapálení lidé, kteří mají nadšení a síly se do organizace takové akce vrhnout. Třeba rozhodčí se dříve účastnili dobrovolně, teď už mají horší podmínky, zaměstnavatelé je nechtějí pouštět a podobně," řekl Ochmanský.

Podle něj se nyní boskovická škola soustředí na jiné sportovní projekty, které už i tak pomalu nestíhá. „Momentálně prostě není naše priorita pustit se do jediné monstrózní akce za celý rok," vysvětlil Ochmanský.

Dnes tak dětem z Blanenska zbývá možnost zúčastnit se menších soutěží v jednotlivých disciplínách, jako je třeba Pohár rozhlasu v atletice. „Dříve se i těchto soutěží ale účastnilo mnohem více škol než dnes. Myslím, že za to může celková atmosféra ve školách. Ředitelé jsou méně ochotní uvolnit tělocvikáře a ti to nechtějí dělat ve volném čase. Mě osobně mrzí, že olympiáda byla úspěšná a přitom tradice ustala a nikdo se nemá k tomu ji oprášit," povzdechl si Bohumil Hlaváček, který v roce 1996 stál u zrodu této dětské akce, jež se poprvé konala ve Sloupu.

On sám se pokusil olympiádu oživit a loni při příležitosti pořádání olympiády v Londýně oslovil vedení Blanska, které rok předtím převzalo všechna sportoviště ve městě pod svou správu, zda se společně nepokusí olympiádu dětem vrátit. Ze strany města prý ale nebyla vůle. Olympijský oheň se tak znovu zatím nerozhoří.