Omrzlé tváře, červené nosy a ledové ruce. K tomu vůně teplého grogu, všudypřítomné bláto, ryby na všechny způsoby. Taková atmosféra panovala tento víkend na rybníku Olšovci v Jedovnicích. Rybáři ho celý vylovili.


„Výlov největšího rybníka na Blanensku zajišťuje už popáté obecní společnost Olšovec, která má na starosti celý rybník a přilehlou rekreační oblast,“ řekl mluvčí a provozní této společnosti Leoš Blažek. Nejvíc se podle něj letos vylovilo kaprů, naopak štiky, candáti nebo tolstolobici byli v menšině. „Tržní cena kaprů zůstala prakticky stejná jako v minulých letech,“ dodal Blažek. Přímo na hrázi tak bylo možné koupit kilo menšího kapra za osmašedesát korun, větší kousky nad dvě a půl kila byly o sedm korun za kilogram dražší.

Rybník po výlovu čekají drobné opravy na hrázi a část dna se dočká odbahnění. Jak prozradil starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl, naposledy se dno čistilo v devadesátých letech. „Počkáme do zimy, až bahno zamrzne, aby mohly začít pracovat těžké stroje,“ řekl. „Ostatní stavební práce na rybníku, jako rybářská bašta nebo objekt obsluhy stavidla, jsou už hotovy,“ uvedl Šíbl.


Vylovené ryby z Olšovce byly roztříděny. Část úlovku se prodala hned po výlovu lidem na hrázi a část je vrácena do vedlejšího rybníka Budkovan jako sádka na jaro.


Mezi rybáře, kteří pomáhali o víkendu s prodejem ryb, patří i Miroslav Mikulášek z Kotvrdovic. Podle něj jdou ryby na odbyt velmi dobře. Nižší stav vody, který rybník letos měl, prý není na škodu. „Na tak veliké ploše nemá snížená hladina skoro žádný vliv. Ba naopak, voda je pak teplejší a ryby rychleji rostou,“ vysvětlil Mikulášek a pochválil letošní kapří míry.