K volební urně v pátek zamířilo téměř šedesát čtyři procent oprávněných voličů. „Z celkového počtu sedm set sedmdesáti osmi lidí jich přišlo čtyři sta devadesát sedm,“ upřesnil olomučanský starosta Jiří Baštář. Ten je s účastí lidí v referendu velice spokojený. „Je vidět, že občané mají zájem o to, co se v obci děje,“ řekl starosta.

Jednou z těch, kteří v pátek přišli do volební místnosti, byla i Eliška Rašková. Starší paní, která byla ráda, že zastupitelé referendum vypsali. „Je určitě dobré, že se k tomuto tématu mohou vyjádřit samotní obyvatelé. Jsem zvědavá, jak to dopadne. Jsou tady takové dvě skupiny. Jednak původní starší obyvatelé, kteří si budou chránit přírodu a na druhé straně noví mladí lidé, kteří spíše dají přednost lákavé finanční odměně,“ řekla Rašková.

Investor, firma Papeno, totiž obci slíbil čtyřiadvacet miliónů korun. Peníze přislíbila firma také některým sdružením v Olomučanech. V případě vybudování dvaceti hektarové elektrárny by po jednom miliónu korun dostal místní Sokol a stejnou částku i dobrovolní hasiči.

V pátek večer, poté kdy byly výsledky referenda zveřejněny na internetových stránkách obce, nakonec slavili ti, kteří na hlasovacím lístku zaškrtli možnost ne. Jak sdělil starosta Baštář z téměř pěti set voličů jich bylo

proti elektrárně tři sta dvacet dva. „Sto šedesát sedm lidí pak bylo pro výstavbu a osm hlasů bylo neplatných,“ doplnil Baštář. Podle něj se tedy v polovině března sejde zastupitelstvo a tam se rozhodne další postup. „Jedno je ale jisté. Referendum je platné, většina z voličů se vyjádřila proti, takže fotovoltaická elektrárna v obci stát nebude,“ dodal starosta.

Michal Mahr, jeden z odpůrců elektrárny, je z výsledku hlasování potěšen. „Úplně spokojen ale budu, až elektrárna zmizí z územního plánu,“ sdělil Mahr. I on byl rád, kolik lidí přišlo hlasovat. „Byl jsem až překvapený, jak to lidé vzali zodpovědně,“ doplnil Mahr.

Reakci investora na výsledky referenda se redakci Blanenského deníku nepodařilo získat. V sobotu se Pavel Novák z firmy Papeno nechtěl vyjadřovat, protože neznal výsledky. V neděli již nezvedal telefon.

Solární elektrárna je ve hře i v Šebrově-Kateřině. Také zde se však záměr o umístění slunečních panelů na osmi hektarech setkal s odporem. Zastupitelé tedy rozhodli, že o elektrárně místní lidé rozhodnou v referendu. „To bude třináctého března od devíti do dvaceti hodin,“ uvedl starosta Šebrova-Kateřiny Jiří Nechvíle.