V Olomučanech zastupitelé schválili výstavbu elektrárny, jež by měla zabrat plochu skoro dvaceti hektarů, v polovině září. Hlasoval tehdy i zastupitel, který v místě, kde by měla elektrárna stát, vlastnil pozemky. Podle olomučanského starosty Jiřího Baštáře ale hlasování zastupitelé opakovat nemíní. „I kdyby se dotyčný zdržel hlasování, nic by se nezměnilo. Více zastupitelů bylo pro elektrárnu,“ uvedl Baštář. Ten doplnil, že vše je zatím v počátku a není vůbec jisté, že elektrárna v Olomučanech bude.

Někteří místní lidé už začali proti výstavbě elektrárny aktivně bojovat. „Protože hodně lidí o schválení elektrárny ani nevědělo, dali jsme na nástěnku informace o projektu. Nyní chceme natisknout informační letáky a ty roznést do každého domu,“ řekl Michal Mahr, předseda místního mysliveckého sdružení. Mahrovi vadí především velká plocha elektrárny a také její umístění. „V této lokalitě žije zvěř, která je chráněna zákonem, například křepelka,“ uvedl Mahr. Podle něj nyní vznikne v obci přípravný výbor. „Ten bude obcházet lidi a shánět podpisy od jedné třetiny voličů, abychom mohli vypsat referendum,“ prozradil Mahr.

Solární elektrárnu chce firma Papeno postavit i v Šebrově – Kateřině. Podle starosty Jiřího Nechvíleho by měla elektrárna zabrat plochu kolem jedenácti hektarů. „Vykupovaná plocha by ale měla být větší, asi šestnáct hektarů,“ upřesnil starosta. Ten uvedl, že zastupitelé zatím pouze požádali o vypracování návrhu zadání změny územního plánu. „Nyní jsme ale celé jednání zastavili a počkáme měsíc, aby nám příznivci i odpůrci elektrárny dali svá stanoviska a podklady. Po měsíci pak vše vyhodnotíme a buď výstavbu elektrárny zastavíme, nebo ji schválíme. Třetí možností také je vypsat referendum,“ sdělil Nechvíle.

Odpůrci elektrárny založili v polovině září občanské sdružení Šebrov. Jeho cílem je podle jednoho z členů Luďka Rychtara spolupracovat se zastupitelstvem a pomáhat prosazovat zájmy obyvatel vesnice. „Nyní především chránit zájmy místních lidí před nežádoucími zásahy do kvality bydlení a života. Navrhovaný projekt fotovoltaické elektrárny je totiž gigantický,“ sdělil Rychtar.

Velká plocha vadí i Janu Ságlovi, který si v Šebrově staví dům. „Sice by elektrárna měla být na opačné straně než mám dům, takže bych na ni neviděl, jsem ale proti, protože je to příliš velké a zničí to krásné okolí Šebrova,“ vysvětlil Ságl.

V Ráječku podle starosty Víta Rajtšlégra lidem elektrárna nevadí. „Zatím jsem žádné negativní reakce nezaznamenal. A pokud vím, vlastníci pozemků, na nichž by měla elektrárna stát, už mají s firmou Papeno podepsanou předkupní smlouvu,“ sdělil Rajtšlégr. Solární elektrárna, která by zabírala plochu zhruba čtyřiadvaceti hektarů, by mohla podle starosty v Ráječku stát už za rok. „Nyní dáváme elektrárnu do územního plánu. Pokud by šlo všechno dobře, mohla by vzniknout na podzim příštího roku,“ uzavřel Rajtšlégr.