Dvoupatrovou budovu s podkrovím v ulici Cihelna vedle areálu chovatelů plánují v Olešnici už pár let. „Hlavní problém spočíval v tom, že poslanci v minulém volebním období výrazně zkomplikovali zákon o zadávání veřejných zakázek," poznamenal starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Co mu naopak udělalo radost, je částka, za kterou domov pro lidi se zdravotními problémy pořídí. „Původně jsme počítali až s jednadvaceti miliony korun. Ve výběrovém řízení se nám ale podařilo celkové výdaje stlačit přibližně na čtrnáct milionů korun. Z toho pětaosmdesát procent pokryje dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod a pouze zbylé dva a půl milionu korun zaplatíme z vlastního rozpočtu," vyčíslil Peša.

Celodenní péče

Radní navázali na už fungující terénní pečovatelskou službu a dům s pečovatelskou službou ve městě. „Hlavní rozdíl spočívá v tom, že lidé dostanou celodenní péči a budova bude kompletně bezbariérová. Počítáme s osmi bytovými jednotkami pro jednoho nebo dva lidi. Klienty zajistí blanenská charita. Máme už sice vytvořený pořadník lidí, kteří se o ubytování v domě hlásí, ale ne všichni už podepsali smlouvy," uvedl olešnický starosta.

První klienti se do zbrusu nové budovy nastěhují začátkem roku 2015. „Na místě teď leží pouze základová deska. Ale pracovníci vybrané firmy začnou hned po zimě stavět. Každý pokoj vybaví vlastní kuchyňkou a koupelnou. Součástí budovy dále bude jídelna, zázemí pro pečovatelky, klubovna a místnost, do které bude pravidelně dojíždět lékař. Nájemníkům by tak nemělo vůbec nic chybět," je přesvědčený Peša.