„Typ zametacího stroje, pro který jsme se rozhodli, je ve své kategorii tak zvaně profi. Vysoutěžili jsme cenu dva miliony čtyři sta třicet pět tisíc bez DPH a na nákup stroje jsme získali devadesátiprocentní dotaci," přiblížil starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Stroj má podle něj nerezovou nádobu na sběr smetků a kartáče na zametání a čištění vpustí kanalizací. „Zároveň funguje i jako kropicí vůz, takže si při zametání ulice zvlhčuje, aby se neprášilo," řekl.

Kromě zametání ale lze vůz použít jako sypač soli a inertních materiálů, jde na něj instalovat sklápěcí korba, sněhový kartáč nebo hydraulickou radlici. „Kvůli dotaci ale zatím smíme vůz používat pouze jako zametací, a to po dobu pěti let. Po uplynutí této doby bude ale možné uvažovat o využití stroje i jiným způsobem než jako zametacího," vysvětlil Peša.

Pro nákup stroje se Olešničtí rozhodli kvůli snížení prašnosti. „Z celého severního cípu Boskovicka jsme jako jediní obcí se zvýšenou prašností, a to kvůli silniční dopravě. V minulosti jsme si na zametání ulic stroje půjčovali z jiných měst. Těchto strojů je ale v regionu málo, a tak jsme především po zimě na jejich výpůjčku museli dlouho čekat," dodal Peša s tím, že vůz dostane Olešnice ještě letos před Vánoci.