Myšlenku pozemkových úprav za olešnickým hřbitovem odmítá i další obyvatel města Petr Pazdera Payne. „Radnice se odvolává na to, že majitelé umožní ostatním, aby měli přístup na jejich pozemek. Ale pouze se snaží udělat ke skiareálu další příjezdovou silnici. Využívat záminku, že jde jen o lepší obslužnost polností, mi přijde dost hanebné. Dnes je v lokalitě klid, lidé jsou zvyklí chodit tam na procházky. Kvůli cestě budou muset některé stromy vykácet, krajinu tím zprzní," míní Payne.

Město se podle jeho mínění lyžařskému středisku příliš podřizuje. „Už když ho stavěli, nebrali v potaz připomínky místních lidí, kteří říkali, že jim bude vadit hluk. Když sjezdovku zasněžují, za okny jim to hučí jako ve fabrice," popsal Payne.

Starosta Olešnice Zdeněk Peša pozemkové úpravy vítá. „Za hřbitovem je nyní pouze jedna úzká cesta, která vede k rozhledně. Vlastní ji soukromníci, máme ji pronajatou na třicet let. Po dohodě s vlastníky by patřila městu. Dnes nemá město jistý ani trvalý přístup ke hřbitovu a kulturnímu domu. Pozemky v jejich okolí nejsou naše. Ani třeba v lokalitě na Závrší nám žádná cesta nepatří," vysvětlil Peša.

Pokud by se vlastníci byli ochotni svých pozemků vzdát, museli by za ně dostat náhradu. „Dali bychom jim jiné pozemky. Buď v majetku města, nebo státu. Když třeba nyní někdo vysype na cestu, která není naše, hromadu kamení, hrozí, že zemědělci se přes ně nedostanou k polím. Když naopak pak budou určité cesty patřit městu, lidé budou mít jistotu, že se dostanou tam, kam potřebují," popsal Peša. Upozornil, že pozemkové úpravy v Olešnici se netýkají jen oblasti za hřbitovem, ale i dalších částí. Bez nich by nebylo možné udělat ani protipovodňová opatření.

Ta před časem vznikla severně od potoka Hodonínka, kde také došlo ke směně pozemků. „Nyní se úpravy zaměří na západní stranu. Nových cest je v Olešnici navržených více než dvacet. Pokud bude ta, která povede za hřbitovem, sloužit zároveň jako příjezdová silnice ke skiareálu, není to nic proti ničemu. V místě by měly být vysázené i stromy a keře a vzniknout další protipovodňová opatření," uvedl olešnický starosta.

Správce olešnického skiareálu Jiří Kotlán tvrdí, že lyžaři by novou příjezdovou silnici určitě přivítali. „Ta stávající je hodně úzká, auta se tam musejí vyhýbat," uvedl Kotlán.

Na tom, jestli se vůbec lokalita za olešnickým hřbitovem změní, se budou muset shodnout majitelé pozemků. „Nějaké řešení jsme již navrhli, ale někteří s ním nesouhlasili. Například s tím, aby část silnice tvořila hráz. Měl tam být i pás zeleně. Vlastníci by měli zajištěný přístup ke svým pozemkům a návštěvníci do skiareálu," popsal člen Sboru zástupců vlastníků pozemků František Mareček. Podle něj je nejenže těžké domluvit se s vlastníky, ale spousta Olešnických má ze změn strach. „Když se projednával stávající příjezd ke skiareálu, lidé jej tam nechtěli, ale zastupitelé jej stejně odhlasovali. Mnozí nevěří, že teď jde o dobrou věc," doplnil Mareček.

Důvodů k pozemkovým úpravám je podle mluvčí Státního pozemkového úřadu Moniky Machtové hned několik. „Jejich účelem je pozemky zpřístupnit. Někde je potřebné udělat protierozní opatření. Jinde je nevyhnutelná ochrana před povodněmi. K dalším pozemkům se zase musejí dostat zemědělci. Pozemkové úpravy mají pozitivní vliv na životní prostředí a rozvoj zemědělství," uvedla Machtová.