V tuto chvíli je dům chráněného bydlení v Olešnici již zkolaudovaný a ve čtvrtek Olešničtí dostanou i kolaudační rozhodnutí. „Co se týče stavebních prací, tak už je vše hotovo. Nyní tam zbývá doplnit ještě pár kousků nábytku," přiblížil starosta Olešnice Zdeněk Peša s tím, že zařízení bude mít v nájmu Oblastní charita Blansko.

Stavbě domu předcházely zdlouhavé přípravy. „Vyřízení všech potřebných dokumentů, žádostí a dalších věcí trvalo dva a půl roku. Třikrát jsme museli opakovat výběrové řízení. Samotná stavba domu pak trvala deset měsíců," uvedl Peša.

Dům nabídne svým obyvatelům osm bytových jednotek. „V nich mohou bydlet jeden až dva nájemníci, byty jsou určené i pro páry. Budova má svůj výtah a bytové jednotky jsou přizpůsobené tomu, aby je mohli obývat i lidé se zdravotním postižením," popsal olešnický starosta.

Nyní je podle něj více než polovina kapacity zájemci pokrytá. „Lidé se však mohou ještě stále hlásit. Rozhodli jsme se, že dům chráněného bydlení bude sloužit skutečně jako služba zdravotně postiženým, a ne jen jako forma dostupného bydlení. Jednotlivé žádosti tak bude posuzovat odborná komise," řekl Peša.

Pro stavbu domu se Olešničtí rozhodli kvůli rozšíření sociálních služeb lidem, kteří potřebují pomoc. „Vycházeli jsme z toho, že populace na venkově stárne a s tím přicházejí i zdravotní komplikace. Rozhodli jsme se tak posílit sociální služby v mikroregionu," vysvětlil Peša.

Podobné plány má i velkoopatovický Paprsek. „Zatím je to ve fázi teoretické přípravy, nyní vytváříme transformační plán a potom budeme čekat na vyhlášení dotací, o které bychom mohli na projekt požádat. Zařízení by mohlo sloužit osmi lidem. Teď máme čtyři klienty v tréninkových bytech, kde jsou ale stále pod dohledem našich pracovníků. V bytech chráněného bydlení by byli ještě více samostatní. Prostory pro ně zatím hledáme," řekl Jan Přichystal, ředitel Paprsku Velké Opatovice, který slouží lidem se zdravotním postižením.

Kromě Olešnice a Velkých Opatovic na Blanensku existují už fungující zařízení, která poskytují chráněné bydlení. Například blanenský Velan nebo Chráněné bydlení Letovice. „Provoz jsme zahájili v roce 2010 a nabízíme možnost bydlení devíti klientům s mentálním nebo kombinovaným zdravotním postižením. Zájem o naše služby je. Pokud některý z klientů zařízení opustí, daří se jeho kapacitu bez problémů zase zaplnit," řekl vedoucí letovické pobočky Diakonie Českobratrské církve evangelické Erik Novotný, která chráněné bydlení v Letovicích provozuje.