Budova s ubytovnou a záchody v lyžařském areálu v Olešnici patří městu. Podnikatel, který kolem celý areál postavil, za ni každý rok platí nájem ve výši sedmdesáti tisíc korun. To se má od příštího roku změnit. Vedení města totiž stavbu prodá, aby mohlo splatit dluhy. Ne všichni zastupitelé si však myslí, že je to dobrý krok.

Už před rokem olešničtí zastupitelé schválili plán prodat budovu Lubomíru Rekovi, který ji má pronajatou na dvacet let. Za posledních pět let však ski areál rozjel v takovém stylu, že do něj každý rok přijíždí desetitisíce lyžařů. Vedení města mu tedy nabídlo stavbu k prodeji. „Chceme tuto stavbu prodat panu Rekovi za dva miliony dvě stě tisíc korun. Bude to pro město výhodnější, než dostávat nájem sedmdesát tisíc korun ročně. Podle původní smlouvy máme totiž tyto peníze přijímat dvacet let. Díky prodeji navíc budeme moct zaplatit dluhy. Letos máme splatit třeba úvěr dva miliony korun, který jsme si vzali na opravu a zateplení školy,” vysvětlil starosta Olešnice Zdeněk Peša. Dále upozornil, že před pěti lety vedení města hledalo podnikatele, který ski areál rozjede. S městským rozpočtem by to totiž Olešničtí nezvládli. „Město sjezdovku nikdy provozovat nechtělo. Panu Rekovi se navíc podařilo do Olešnice přilákat desítky tisíc lyžařů ročně,” pokračoval Peša s tím, že Rek pořídil na sjezdovku dva lyžařské vleky, zasněžovací systém, sněžná děla, postavil tam půjčovnu lyží, terasu a k budově města přistavěl restauraci.

S návrhem Olešnických, aby stavbu přikoupil, Rek souhlasil. „Zastupitelé to před rokem schválili. Příští týden budou na zasedání schvalovat kupní smlouvu. Se dvěma miliony však počítal už letošní rozpočet,” upozornil Peša.

Na úřední desce Olešnice nyní visí záměr prodeje budovy s patnáctilůžkovou ubytovnou a toaletami. Ještě letos pravděpodobně bude patřit Rekovi. „O budovu mám zájem, protože k ní chci přistavět další restauraci. Pokud bych ji ale chtěl přilepit k domu, který mi nepatří, bude to složité,” zmínil Rek důvody koupě. V rukou už má stavební povolení. Novou restauraci lyžaři na sjezdovce využijí, až si na ni podnikatel provozem ve ski areálu vydělá.

To, že je prodej pro město nevýhodný, si myslí třeba zastupitel Adolf Vraspír. „Náklady na dvě etapy modernizace ski areálu a příjezdových cest se vyšplhaly na dvanáct a půl milionů korun. Přestože jsou v nich zahrnuty dotace, město to stálo příliš mnoho peněz v porovnání s penězi, za které prodá svou budovu. Je také škoda, že nám již v minulosti nikdo nepředložil srovnávací studii, která by potvrdila nebo vyvrátila výhodnost prodeje areálu. Přitom se nakládá s majetkem města,” nezdá se Vraspírovi.

Většina Olešnických prodej budovy moc neřeší, domnívají se, že se jich nedotkne. „Je mi to jedno. Ski areál je sice v Olešnici jediné velké lákadlo na turisty, nám na Moravské straně ale vadí bezohlední přijíždějící lyžaři, kteří v autech mnohdy ničí silnice,” řekl muž, který si nepřál zveřejnit své jméno.