„Že nebudu nakupovat v konfekci, jsem se rozhodla, když jsem jednou přišla na ples a jedna dáma měla úplně stejné šaty. Naštěstí jsem blondýna a ona byla tmavovláska, takže jsme se aspoň nějak lišily,“ prohlásila Stanislava Lišková. Je jednou z žen, které se zúčastní olešnické přehlídky bystřické návrhářky Libuše Buchtové.

Její salón se u každé ženy snaží postihnout její jedinečnost. „Ateliér jsem si založila zhruba před deseti lety. Bylo to v době, kdy se do Čech začalo dovážet vietnamské oblečení. Vadila mi na něm jednak uniformita a také materiály, ze kterých je vyrobeno,“ vysvětlila Buchtová. Podle ní české ženy nemají moc možností, jak se originálně a zároveň levně obléknout. Musí se tak buď spolehnout na sériově vyráběné oblečení nebo si dopřát nějaký kousek z návrhářských ateliérů. Na ty má však peníze jen málokdo. „V ateliéru se snažíme navrhovat oblečení, které zákaznice jinde nekoupí, ale aby pro ně bylo zároveň i cenově dostupné,“ uvedla Buchtová. Šijí z přírodních materiálů, například z bavlny a lnu.

„Záměrně se vyhýbáme syntetickým látkám. Chceme, aby se zákaznice v našich modelech cítily příjemně. Látky tak často vybíráme až podle přání jednotlivých zákaznic,“ dodala.

Libuše Buchtová se svým týmem nenavrhuje jen oděvy. V jejích rukou vznikají také plyšové hračky či kabelky. „Na přání zákaznice dobarvíme třeba i její starý svetřík nebo znovu ušijeme halenku, která už dosloužila,“ lákala Buchtová.

Za víc než deset let, co klapou v jejím salónu šicí stroje, si Buchtová vytvořila stálou klientelu. Dámy různých povolání, věku i rozměrů každý rok nedočkavě čekají na její novou kolekci. Mnohé z nich modely také předvádí na přehlídkách. „Chci ukázat, že moje oblečení nemusí nosit jen dívky s postavami modelek, ale také obyčejné ženy,“ vysvětlila Buchtová.

V modelku se tak proměňuje například i dlouhodobá zákaznice salónu Stanislava Lišková. „Přehlídky mě fakt baví. Dokážou mi příjemně zvednout sebevědomí,“ prohlásila Lišková.

A jak jsou na tom s oblékáním v ateliéru muži? „S těmi je to problém. Buď k nám chodí pánové s velkým obvodem v pase nebo podnikatelé s požadavky na šití obleků, na které nemáme prostředky,“ povzdychla si Buchtová.