Korunku nechala olešnická farnost pro sochu Panny Marie v kostele svatého Vavřince nově vyrobit. „Základ korunky je ze stočeného kovového prutu, který se postupně zužuje. Na hrotu je broušený červený trojboký kámen symbolizující Nejsvětější Trojici. Na obruči korunky je dvanáct zlatých hvězd," popsal korunu olešnický farář Pavel Lazárek.

V minulosti však olešnická Panna Marie korunku už měla. „Ta byla ale ze sochy sňata asi před deseti lety, protože již byla ve velmi špatném stavu. Jako projev našeho vděku za přijatá dobrodiní jsme se rozhodli sochu Panny Marie znovu korunovat," vysvětlil Lazárek s tím, že proto začali přemýšlet o tom, jakým způsobem korunovaci pojmout, aby měla patřičnou hloubku. S návrhem nechat korunku požehnat papežem v Římě přišel kardinál Dominik Duka. Požehnání se tak uskuteční ve středu od půl jedenácté dopoledne k příležitosti cesty Ad limina. Společně s olešnickou korunkou papež požehná i korunce staroboleslavského Palladia země české. „Korunka se tak stane symbolem pro náš osobní zápas o růst v lidskosti a zbožnosti," uvedl olešnický farář.

Samotné korunovace se však socha Panny Marie v Olešnici dočká až na konci tohoto roku. „V měsíci dubnu zahájíme pobožnost prvních sobot. Po devíti měsících v prosinci o slavnosti Panny Marie počaté bez poskvrny prvního hříchu bychom slavnostně sochu Panny Marie korunovali," dodal Lazárek.

Olešničtí tuto aktivitu farnosti vítají. „Vnímám to velmi pozitivně. Požehnání korunky a korunovace sochy se zařadí do kontextu dalších aktivit, které už farnost v Olešnici vykonala, jako je stavba nové Boží muky, křížové cesty nebo založení komunitního centra," řekl olešnický starosta Zdeněk Peša.

Pozitivně vnímá událost například i Josef Slavíček z Olešnice. „Pro mě je to symbolem toho, že naše farnost žije a že se nějakým způsobem prezentuje, což je zapotřebí, protože lidé postupně od víry upouští," řekl.

Na Blanensku se mohou korunkami požehnanými papežem pochlubit ještě ve Sloupu a ve Křtinách. V poutním chrámu Panny Marie Bolestné ve Sloupu požehnal korunám na hlavě Panny Marie i jejího syna papež Jan Pavel II., a to v roce 1996 v Římě. Koruně sochy Panny Marie v poutním chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách požehnal papež Jan Pavel II. o rok později v Praze.

Podle tiskové mluvčí Biskupství brněnského Martiny Jandlové je požehnání korunky papežem mimořádná událost. „Olešnická a staroboleslavská korunka budou prvními korunkami v Čechách požehnanými současným papežem Františkem," dodala Jandlová.