„Měl jsem zavázané oči a přidržoval se provázků. Na začátku jsem si musel vybrat váček s jednou vůní a té se držet. Bylo to napínavé a moc se mi to líbilo. Než jsem došel poslepu ze startu do mraveniště, trvalo mi to šest minut,“ hlásí třeťák Antonín Vaverka z Jedovnic.

Právě zvládl jedno ze stanovišť v adamovské lokalitě Sklaďák. Tam spolek pro ochranu přírody v Moravském krasu a okolí Okras pořádal v neděli setkání ke Dni Země. Už počtvrté. Tentokrát se kvůli těžbě v okolí Ptačí svatyně přesunul na louku pod Slučí studánku. „Tématem letošního setkání jsou vůně a pachy, na které může člověk v přírodě narazit. Pro děti i dospělé jsme připravili několik stanovišť s praktickými ukázkami a hrami. Děti se například dozvědí, jak jsou na tom s čichem ptáci, jak se mravenci dostanou zpět do mraveniště po čichu nebo jak čich ovlivňuje stěhování tažných druhů ryb,“ říká předseda spolku Okras Michal Juříček.

Program zahájila v neděli v osm ráno tradiční ornitologická procházka okolo Slučí studánky. Na ní příchozím ornitolog ukázal odchyt ptáků a jejich kroužkování. Součástí procházky byla i botanická exkurze v adamovských lesích.

U Slučí studánky měli návštěvníci akce po čichu odhalit, jaká voda se skrývá v lahvích. „Tak schválně, jestli to poznáte. V jedné láhvi je voda z potoka, v další z rybníka, ze studánky a ve čtvrté z řeky pod čističkou,“ usmívá se na jednom ze stanovišť Jan Auer. „Fuj, to smrdí jako kanál. To bude čistička,“ volá asi šestiletá holčička, když si čichne k jedné z lahví.

Na louce si děti mohou na dalším stanovišti vyrobit vonný pytlíček z látky. Tu vybarvují voskovkami a pytlík naplňují vonnými rostlinami. Meduňkou, mátou, mateřídouškou nebo anýzem.

O kus dál pak připevňují kolíčky k obrázkům květin a plodin opylovače. „Je to super akce. Už jsme na ní byli loni, kdy bylo téma zvuky v přírodě. Stejně jako minule jsme se i dnes dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Vůbec jsem nevěděla, že slimák je opylovač. Opyluje kopytník. Nebo že netopýři opylují banánovníky. Líbí se mi, že akce je pro děti i pro dospělé,“ říká jedna z návštěvnic Eva Ludvíková z Adamova, která v neděli přišla na Den Země s rodinou.

V obležení dětí i rodičů bylo také kůrovcové bludiště. To museli zájemci projít se zavázanýma očima. A spolehnout se na navigaci kamarádů nebo rodičů. „Bludiště má ukázat, jak to má samička kůrovce těžké, dostat se po čichu k samečkovi, který vylučuje feromony,“ usmívá se Tereza Chuchmová z týmu pořadatelů.

Děti sbíraly na stanovištích razítka a domů si pak odnášely drobné dárky. Akci zakončil v neděli odpoledne táborák a společné muzicírování u ohně.

#clanek|3221211