Díky projektu získala trasa přehledné značení a jsou zpevněné vybrané části povrchu tak, aby umožnily bezproblémový průjezd. „Některé úseky jsou za deště sjízdné hůře, ale na jejich zpevnění stále pracujeme," uvedl starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Startovací bod najdou lidé v centru Kunštátu. Odtud pak mohou pokračovat dál podle mapy. Nová cesta se napojuje na stávající cyklotrasy v okolí a vytváří tak okruh v délce až sedmnáct kilometrů. Podél vyznačených úseků jsou nové informační tabule, které návštěvníky informují o památkách v okolí, významných rodácích města i o ekosystému přírodního parku. „Několika osobnostem, které měly ke Kunštátu vztah, se věnuje tabule u hřbitova. Další zastávka je například u zámku," popsala Ludmila Pešková z kunštátského městského úřadu, která měla projekt na starosti.

K oddechu turistům poslouží šest nových dřevěných odpočívadel s lavičkami a odpadkovými koši. Kromě toho na nich lidé najdou také stojany na kola a podrobnou mapu okruhu s vyznačenými dalšími možnostmi odbočení na jiné turistické stezky nebo cyklotrasy. U většiny stanovišť jsou i herní a sportovní prvky pro děti.

Informační leták s mapou okruhu mohou cyklisté získat v kunštátském informačním centru. „Mapu dodáme i do dalších informačních center v okolí," dodala Pešková.

Město na projekt získalo dotaci téměř dva miliony korun, která pokryje až pětaosmdesát procent nákladů.

KRISTÝNA HLOUŠKOVÁ