Místo památky Romů, kteří prošli internačním táborem Žalov v Hodoníně u Kunštátu, bude přístupnější. Vznik plánovaného mezinárodního dokumentačního a vzdělávacího centra romského holokaustu, který by měl v budoucnu stát v místech dnešního rekreačního střediska, je však zatím nejistý.

U pomníku Žalov v neděli vzpomněla s lidmi krutou minulost tábora i ministryně vlády České republiky pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková. Příští rok se podle ní lidé vydají k pomníku novou cestou. „Když zaprší, cesta k pomníku se topí v blátě,“ vysvětlila ministryně.

Ze státní pokladny půjdou peníze také na stavbu nového parkoviště či sociálního zařízení. „V Hodoníně u Kunštátu je rovněž potřeba umístit informační cedule,“ chce místo zviditelnit Stehlíková.

Vznik dokumentačního centra podle ministryně záleží na rozhodnutí vlády. Ta rozhodne do konce letošního roku. „Pak by centrum vzniklo časem. Pokud ovšem budou majitelé areálu souhlasit s odprodejem,“ uvedla Stehlíková s tím, že pracovníci vlády jsou s nimi v kontaktu.

Majitelka objektu Alena Vojtová však případný odprodej střediska Žalov odmítla jakkoliv komentovat. „Zeptejte se jich, ne mě,“ řekla.