Diváci se však podle něj nemusí obávat, že by se to projevilo na kvalitě. Ohňostrůjná skupina Flash Barrandov SFX, která pořádá úvodní exhibiční ohňostroj Vitamíny pro přátele na Brněnské přehradě, dokonce část ohňostroje zaplatí sama, aby si vystoupení udrželo dostatečnou prestiž. „Navíc se nám do soutěže podařilo nalákat skupinu Vaccalluzzo ze Sicílie, která z Itálie běžně nevyjíždí. Jejich ohňostroje jsou naprosto odlišné od těch, které mohl divák na přehlídce Ignis Brunensis dosud spatřit,“ upozornil Morávek.

Výjimečný podle něj bude i ohňostroj Bouřlivý koncert, se kterým se soutěže zúčastní francouzští Storm Artifices. „Loni jim show pokazila mlha, takže letos se pokusí dokázat, že patří k těm nejlepším,“ poznamenal Morávek. Třetím soutěžícím je lucemburská skupina Fireevent les Pyrotechniciens. Ohňostroj Lucembursko přichází do Brna!, se kterým vystoupí, podle nich perlí jako pravé šampaňské.

Kromě dvou nováčků na Brněnské přehradě se také změní místo prelude od českých Theatrum Pyroboli. Z Olympie, kde bylo loni, se letos přesouvá do Denisových sadů pod Petrovem. Důvodem je podle Morávka Noc kejklířů, která se koná stejný den v centru. „Nechceme, aby se diváci museli rozhodovat mezi těmito akcemi,“ vysvětlil Morávek. Podle mluvčí Olympie Brno Moniky Findorákové o ohňostroj letos nákupní centrum neprojevilo zájem. „Loni jsme tu ohňostroj měli kvůli otevření Olympia parku,“ vysvětlila Findoráková.

Větší návštěvnost než ohňostroje v centru města ale mají ty soutěžní na Brněnské přehradě. „Počítáme, že přijde přes dvě stě tisíc lidí. V centru je to zhruba polovina,“ vypočítal Morávek. Právě množství návštěvníků je ale podle zastupitele brněnské Bystrce Petra Laštůvky problém. Mnozí lidé to podle něj přeženou s alkoholem, jsou hluční, ničí okolí a nechávají po sobě nepořádek. „Hluk také ruší zvěř v Podkomorských lesích. Když se psi v Bystrci můžou zbláznit, co potom divoká zvířata,“ podotknul Laštůvka. Obyvatelé Bystrce si podle něj stěžují i na zablokovanou dopravu.

Problém s přepravou návštěvníků se pokouší řešit dopravní podnik města Brna. V dny soutěžních ohňostrojů posílí linky 1, 3, 11, 50 a 30 od půl sedmé večer do půl jedné v noci. Dnes naopak kvůli exhibičnímu ohňostroji uzavře Nádražní ulici pro průjezd tramvají a autobusů.

ANNA FAJKUSOVÁ

Prelude
kdy: 27.5. 22:30
kde: Denisovy sady pod Petrovem
skupina: THEATRUM PYROBOLI (Česká republika)
název ohňostroje: Metamorfózy

Exhibice
kdy: 28.5. 22:30
kde: Brněnská přehrada
skupina: FLASH BARRANDOV SFX (Česká republika)
název ohňostroje: Vitamíny pro přátele

Soutěž

kdy: 1.6. 22:30
kde: Brněnská přehrada
skupina: STORM ARTIFICES (Francie)
název ohňostroje: Bouřlivý koncert

kdy:
4.6.22:30
kde: Brněnská přehrada
skupina: FIREEVENT LES PYROTECHNICIENS (Lucembursko)
název ohňostroje: Lucembursko přichází do Brna!

kdy:
8.6. 22:30
kde: Brněnská přehrada
skupina: VACCALLUZZO (Itálie)
název ohňostroje: Lidské nálady

Grandfinále

kdy: 10.6. 22:30
kde: hrad Špilberk
skupina: FLASH BARRANDOV SFX (Česká republika)
název ohňostroje: Polovecké tance kníže Igora

Plní restaurace a lákají turisty

Brno – Deset, dvacet, třicet tisíc právě vyletělo do vzduchu. Pod ohňostrojem má podle Brňana Martina Kocky stát velké počítadlo, které při každé salvě zobrazí, kolik peněz právě zmizelo. „Je to neekonomické, město má investovat do výhodnějších věcí,“ postěžoval si Kocka.

Mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára s ním ale nesouhlasí. „Jestli jsou ohňostroje dobrá investice? Stoprocentně,“ prohlásil Žára. Festival má podle něj obrovský ohlas a přitahuje do Brna spoustu návštěvníků nejen z bezprostředního okolí, ale i z Rakouska, Německa nebo Maďarska. A ti také v Brně utrácí své peníze.

„Když jsou na přehradě ohňostroje, přijde k nám dvakrát tolik zákazníků než obvykle. Když je pěkné počasí, tak i třikrát,“ pochlubil se zaměstnanec restaurace U Lva na Brněnské přehradě Radovan Novotný.
Podobnou zkušenost má i vedoucí směny ze Středověké krčmy v centru města Věra Hrabalová. „Na dobu pouštění ohňostrojů se podnik vždy trochu vylidní,“ popsala. Před a po akci ale přijde mnohem víc návštěvníků než obvykle. „Vrací se ještě na skleničku, po cestě domů,“ dodala Hrabalová.

Výhodností ohňostrojů si naopak není jistý ekonom Ondřej Moravanský. „Podpora kultury od města je dobrá. Na druhou stranu ohňostroje nedokážou přitáhnout tolik diváků jako například závody na brněnském Masarykově okruhu,“ namítnul Moravanský.

Město, jako spoluorganizátor, na celý festival Brno – město uprostřed Evropy včetně Ignis Brunensis přispělo přes dva miliony korun. Zbytek platí hlavní organizátor SNIP & CO. „Soutěžícím dáváme dvacet tisíc euro. Navíc jim platíme dopravu a ubytování,“ uvedl ředitel firmy Jiří Morávek. Dodal, že většinu si soutěžící doplatí, aby si na soutěži udělali reklamu. „Festival už dávno překročil hranice České republiky. Věříme, že bude pokračovat i nadále. Máme už naplánovaný patnáctý ročník,“ uzavřel Morávek.

ANNA FAJKUSOVÁ

Poslední ohňostroj Ignis Brunensis nad Petrovem.

Mluvčí jihomoravské Centrály cestovního ruchu Libuše Vlachová říká: Oheň je pro lidi něco posvátného

Brno /ROZHOVOR/ – Ohňostroje přitahují do Brna stále víc lidí. Podle Libuše Vlachové z jihomoravské pobočky Centrály cestovního ruchu je to tím, že lidi už nebaví pasivní dovolená. „Chtějí si čím dál víc hrát,“ vysvětluje Vlachová.

Dokáže festival Ignis Brunensis stále do Brna přitáhnout návštěvníky?
Rozhodně. Návštěvnost této akce je stále veliká. Loni přišlo přes milion lidí a čekáme, že letos jich bude ještě víc. Lidi totiž přitahuje oheň jako něco posvátného a neznámého, ale zároveň se ho bojí a mají k němu úctu. Teď už jen objednat počasí.

Odkud na festival lidé nejčastěji přijíždějí?
Především z okolí Brna a zbytku jižní Moravy. Na festival ale jezdí lidé z celé České republiky a dalších států. Kromě těch okolních jsou to hlavně Rusi a Ukrajinci. Cestovní kanceláře v těchto zemích totiž pořádají na jižní Moravu zájezdy, přičemž Ignis Brunensis je jedním z největších lákadel na programu. Výhodou je také to, že Brno je v posledních letech mnohem dostupnější. Letecky se tam přímým spojem můžou dostat lidé z Moskvy, Londýna i z Říma. Kdo cestuje ze severu do Vídně, má navíc Brno po cestě a tak se tam lidé často zastavují.

Opadne časem zájem návštěvníků o přehlídku ohňostrojů?
To si nemyslím. Lidé už se přejedli dovolených na plážích. Jsou čím dál víc hraví a chtějí si dovolenou užívat aktivněji. Načasování festivalu je navíc dobrý tah. Lidé z Brna se před letní sezonou ještě nerozprchli, návštěvníkům z ciziny se zase tato doba nekryje s jinými akcemi. Mnozí z nich navíc nejedou do Brna jenom kvůli festivalu. Chtějí si užít místní kulturu, a také vinařské oblasti na jižní Moravě. Po skončení přehlídky zůstávají na Brněnsku, aby poznali krásy okolí. Ignis Brunensis je vlastně taková pozvánka do jihomoravského regionu.

ANNA FAJKUSOVÁ