Petice střídá petici. První z nich požadovala před dvěma lety odvolání křtinského faráře Tomáše Prnky. Současná je naopak výrazně proti. Ani sedm set hlasů lidí ze Křtin a okolí, kteří se nechtěli se „svým“ farářem rozloučit, však nepomohlo. Od prvního srpna farář ze křtinského kostela odstupuje. Po pětatřiceti letech. Zastoupí jej mladší kolega.

O odvolání faráře se začalo hovořit před dvěma lety, kdy ve křtinském kostele nechal herec Bolek Polívka pokřtít svého syna. Přál si však soukromý obřad, dveře kostela tedy zůstaly pro veřejnost uzavřeny. Někteří místní si na jednání faráře stěžovali. „Já se ale nedivím, že kostel nechali zavřený. Je to každého soukromá věc. Hlavně se na obřad chtěli dostat lidé, kteří kostel ani běžně nenavštěvují,“ uvedla Eva Grycová ze Křtin.

Podle Jaroslava Čupra z brněnského biskupství však nemá odvolání Tomáše Prnky s uzavřením kostela nic společného. Tyto informace přinesl v neděli bulvární deník Aha. „Informace však byly značně nepravdivé. Nikoho jsme neodvolali. Jedná se o přesuny, které jsou běžné i v jiných farnostech. To, že přijde nový kaplan, který bude jmenován farářem, je sice pravda, ale pan Prnka ve Křtinách zůstane,“ uvedl.

S tímto tvrzením souhlasí i dvaaosmdesátiletý farář. „Se křtem dítěte pana Polívky nemá mé odvolání nic společného. Tehdy zde bylo kvůli této věci trochu dusno, ale vše už se uklidnilo. Křtil jsem i Polívkova syna Vladimíra a pokud sem někdo přijde se žádostí o křest, vždy mu vyhovím,“ sdělil Tomáš Prnka, který ze svého postu faráře poutního kostela ve Křtinách odchází k prvnímu srpnu.

„Bude těžké se tu se vším rozloučit, přece jen jsem s tímto místem spjatý. Ale že bych se kvůli odvolání hroutil, to ne. Na druhou stranu v mém věku odvolání už můžete čekat každým rokem. Ale těší mě, že tu mohu zůstat a pomoci svému nástupci se sžít se zdejším místem,“ řekl.

Křtinští věřící by však chtěli, aby byl farářem i nadále. „Pan farář je na svůj věk naprosto vitální. Ani ti, co tu byli před ním, neměli takovou energii. Proto si myslíme, že jeho odvolání není správné. Nebýt jeho, kostel nebude takový, jaký je teď,“ vyjádřil svůj názor například Stanislav Kubeš ze Křtin.

¶Tomáše Prnku inciativa lidí těší, zároveň je však od ní odrazoval. „Petici jsem nepodporoval. Říkal jsem lidem, ať podpisy nesbírají. I když mě těší zjištění, že jsem se lidem nezprotivil,“ doplnil Prnka.

To, zda zájem lidí pomůže něco změnit, ukáže až čas. „Petici od lidí ze Křtin jsme dostali. Občas se stává, že je lidé píší. My se jimi vždy zabýváme. Stejně jako peticí ze Křtin, kterou v současné době projednáváme,“ dodal Jaroslav Čupr z brněnského biskupství.