Alois Vašíček z Blanska si už v pondělí vyhlížel vánoční stromek, pod který jeho rodina na Štědrý den vyskládá dárky. „Nechci na nic čekat. Koupím ho už teď. Dám ho do vody na zahradě, tam vydrží," těšil se muž, který plánoval pořídit borovici. „Stromek bude stát blízko ústředního topení a borovice neopadává," vysvětlil svou volbu.
Tento týden zamýšlí koupit jedli i Renata Knotková, která v pondělí obhlížela nabídku u blanenského Kauflandu. „Před Vánocemi už bývají stromky přebrané, tak ho chci co nejdřív. Vezmeme si jedličku, kvůli vnoučatům, aby se nepopíchala," řekla žena.
U Kauflandu v Blansku prodává Boris Jaroš se synem vánoční stromky už od minulého čtvrtka. „Ceny jsou stejné jako loni, u největších dokonce o něco nižší. Stromky jsou dovezené z Dánska," přiblížil muž.
Ceny se pohybují v rozmezí od 350 do 990 korun. „Zatím máme jedle a smrky, v pondělí nám měli dovézt ještě borovice. Lidé už pomalu nakupují, i když větší zájem byl zatím o jmelí a větve," dodal Jarošův syn Daniel.
Před obchodními centry jsou obvykle k dostání stromky vypěstované na plantážích v zahraničí. Kdo dá radši přednost domácí produkci, má na Blanensku také dost možností.
Vlastní plantáž
František Opluštil z Voděrad je na Blanensku jediný pěstitel, který je člen Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Smrky stříbrné, borovice černé a jedle pěstuje zhruba na třech hektarech. Jedle zatím neprodává, protože ještě nedorostly do potřebné velikosti, ale smrky a borovice bude nabízet už od této soboty přímo před svým domem ve Voděradech. „Zákazníci si u nás mohou být jistí, že stromy jsou čerstvě uřezané," tvrdí.
Stromům podle něj trvá sedm až osm let, než je možné je uříznout a nabídnout jako symbol Vánoc. „Jedle se dá uříznout až zhruba za deset let. Začal jsem je pěstovat teprve před třemi lety, takže ty zatím nebudou. Velký zájem bývá tradičně o stříbrný smrk, ale až dorostou jedle, tak určitě půjdou na odbyt," míní pěstitel.
Zájemci u něj mohou smrk i borovici o výšce zhruba dvou a půl metru pořídit za 290 korun včetně vázání.
Z lesů přímo v regionu pocházejí také smrky, které bude prodávat Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Ve Křtinách u zámku a v Bukovince u hájenky už od tohoto víkendu. Od dalšího víkendu přibudou na území Blanenska ještě prodejní místa u myslivny v Jedovnicích, u hájenky v Rudici, v Bukovině u kapličky a v Olomučanech.
Ceny stromků jsou odstupňované podle velikosti – nejmenší do jednoho metru budou stát stokorunu, nejvyšší třímetrové tři sta korun. „Jsou to stejné ceny jako v minulých letech. Naší filozofií je nabídnout lidem levné, čerstvé a hezké stromky, aby neměli důvod chodit na ně do lesa," vysvětlil zástupce ředitele školního podniku Pavel Mauer.
Uřezání stromku na území Masarykova lesa totiž může napáchat větší škody, než se zdá. „Stromky mohou růst na demonstrační ploše. Když je někdo uřeže, znehodnotí tak vědeckému pracovníkovi nebo studentovi jeho práci. Rostou zde také cenné stromy, které laik nemusí rozeznat, čímž mohou vzniknout mnohatisícové škody," přiblížil Mauer.
Přidají fotopasti
Ve školním podniku proto mají další způsoby, jak stromy chránit. „Naši lidé teď v lesích víc hlídají. Některé stromky znehodnotíme tím, že jim uřízneme nějakou větvičku, tudíž nejsou pro zloděje atraktivní. Stromky také ošetřujeme nástřikem, který doma v teple nepříjemně páchne. A letos ještě rozšíříme na víc míst fotopasti, které se nám loni osvědčily," vyjmenoval zástupce ředitele.
V pondělí už začali prodávat vánoční stromy také v zahradnickém centru v Šebrově. „Nabízíme jedli kavkazskou, která je dlouhodobě nejoblíbenější. Dále máme borovice lesní a později budeme prodávat ještě smrky," uvedl Jan Kopřiva z centra.
Ceny se pohybují od dvou set do dvou a půl tisíce korun. Zahradnické centrum nabízí bezplatně také úschovu stromků. „Zákazníci si je mohou koupit třeba už tento týden a vyzvednout si je až před Vánocemi," dodal Kopřiva.