Zda je výhodnější mít v každé obci vlastní kompostárnu nebo vozit odpad z veřejné zeleně na zpracování do velkých měst, kde kompostárny mají nebo je brzy mít budou, na to během několika týdnů dostanou odpověď starostové obcí ležících v Moravském krasu. Nechali si totiž zpracovat studii nakládání s biologickým odpadem.


„Nechtěli jsme, aby odpad ze zahrad končil v příkopech u cest, tak jsme jezdili s vlečkou a odpad od lidí sbírali. Pak to mohli dávat na dvě místa v obci a odtud jsme to vozili na obecní kompostiště. Týdně se naplnily i dva kontejnery, takže tam byla obrovská hromada, jejíž přeměna na kompost trvala strašně dlouho,“ popsal kotvrdovický starosta Alois Kunc.


Teď má i jejich obec šanci vše vyřešit. Podle návodu odborníků. „Moravský kras je specifický tím, že je na jeho území velké množství malých obcí a je tak nutné brát ohled na svozové vzdálenosti. I když jsou v oblasti dvě kompostárny, obce je příliš nevyužívají a zpracování odpadu, který vzniká při údržbě zelených ploch, většinou nijak neřeší,“ uvedl Jiří Jalovecký ze Zemědělské a ekologické regionální agentury v Náměšti nad Oslavou, která studii zpracovala. Podle něj studie navrhuje, aby obce začaly spolupracovat se zemědělci. „Kompostárny by tak mohla provozovat zemědělská družstva, zpracovala by tam svoji nadprodukci statkových hnojiv, mohou využít stávající techniku, případně silážní žlaby. Kompost pak využijí pro hnojení vlastních pozemků,“ míní Jalovecký. Kompostárny by tak podle studie měly být ve čtyřech oblastech, v okolí Rájce, u Sloupu a Ostrova, okolí Jedovnic a u Křtin. „Je to ale jen teoretický návrh, bude samozřejmě záležet na vedení obcí, jak se k němu postaví,“ dodal Jalovecký.


Podle starosty Kotvrdovic je to dobré řešení. „Byli bychom ochotni nabídnout pro kompostárnu i obecní pozemek, chceme ale nejprve jednat se zemědělským družstvem Agris v Jedovnicích, které má vybavení, jako traktory či další techniku,“ uvedl Kunc. Podle něj navíc starostové obcí v Moravském krasu chtějí podpořit místní lidi, aby odpad ze zahrádek kompostovali doma. „Zbyly nám v rozpočtu mikroregionu nějaké peníze, tak budeme na valné hromadě rozhodovat, zda lidem dáme možnost zakoupit kompostovací nádoby za dotovanou cenu, nebo zda obcím nakoupíme kontejnery na tento odpad,“ dodal Kunc. „Mně osobně by to nijak nepomohlo, já mám jen malou zahrádku a odpad z ní kompostuji,“ sdělila Olga Formánková z Rudice.