Ke slovu se tak dostal přímo poskytovatel dotace, kterým byl Státní fond životního prostředí. „Jsem přesvědčený o tom, že naši obyvatelé budou moci sběrný dvůr opět využívat," věřil ještě letos v červnu Paulík.

Jenže odpověď, která nedávno Petrovickým ze Státního fondu přišla, je příliš nepotěšila. „Odpověděli nám, že Vavřinečtí neporušili pravidla dotačního titulu. Tím pádem je pro nás celá záležitost uzavřená. Udělali jsme maximum, co jsme mohli," přiblížil Paulík.

Obec má podle něj dostatek kapacit na to, aby si likvidaci odpadu zajistila sama. „Mámě několik míst na třídění odpadu. Například velkoobjemový kontejner, do kterého se vejde patnáct kubíků odpadu. Vyvážíme jej do sběrného dvora v Boskovicích. Máme také sběrné místo na elektrospotřebiče," popsal Paulík.

S tím, jak se v Petrovicích třídí odpad, je spokojený jeden z obyvatel Jan Musil. „Když jsem nedávno procházel přes obec, viděl jsem jen na plasty asi sedm žlutých kontejnerů. Do Veselice jsem asi dvakrát vezl starou ledničku, nevím, kam bych ji zavezl, až to bude potřeba. Ale myslím, že možností je v okolí dost," řekl Musil.

Spor o odpadech mezi Vavřincem a Petrovicemi sice skončil, pocit křivdy ale zřejmě bude ještě dlouho přetrvávat. „To, jak se k nám vedení Vavřince zachovalo, je ukázka arogance a sobectví," zhodnotil celou kauzu Paulík. Starosta Vavřince Miloslav Novotný jeho slova nechtěl komentovat. Je ale rád, že Státní fond dal za pravdu Vavřinci. „Podmínky dotace jsme samozřejmě dobře znali. Podle nich musíme mít ve dvoře 340 tun odpadu ročně. Loni jsme jich tam měli 460 tun," sdělil Novotný. Za první pololetí letošního roku bylo podle něj ve Veselici až 270 tun odpadu.

Rozepře mezi obcemi vznikly poté, co Vavřinečtí požadovali, aby se Petrovičtí podíleli na ztrátovosti dvora. „Když žádali o dotaci, zavázali jsme se, že je budeme podporovat. Ale o doplácení ztrátovosti nebyla řeč. Chtěli jsme, aby si obyvatelé naší obce, kteří si do sběrného dvora odpad dovezou, jej také v plné výši zaplatili," vysvětlil Paulík.

Novotný ale již dříve uvedl, že takový názor nepovažuje za šťastný. „Podmínky dotace nám jako provozovateli sběrného dvora neumožňují odběr veškerého odpadu od obyvatel zpoplatnit. Kromě toho musí každá obec vždy počítat s tím, že likvidace odpadů je ztrátová," uvedl Novotný.

ZBYTEČNÁ PLATBA

Petrovice měly Vavřinci zaplatit za tříleté využívání dvora zpětně asi sto dvacet tisíc korun. Loni přestali vyvážet odpady do Veselice také Němčičtí. I ti měli za odpad doplácet. „Přesnou částku si již nepamatuji, bylo to do deseti tisíc korun. Nebylo to moc, ale přišlo nám to zbytečné. I kvůli tomu, že v obci máme kontejnery na všechny druhy odpadu kromě stavební suti. Ale na tu si mohou lidé objednat kontejner nebo jim ho zajistíme. Máme také například šest kontejnerů na plasty, dva na barevné sklo nebo kontejner na bioodpad," vysvětlil starosta Němčic Lukáš Šebela.

Do sběrného dvora ve Veselici vyvážejí odpady například obyvatelé Ostrova u Macochy. Starosta městyse Ondřej Hudec si spolupráci pochvaluje. „Na všem jsme se domluvili již po slavnostním otevření dvora, pan starosta Novotný nám sdělil, jakou má představu. Později jsme spolupráci doladili i papírově. Za likvidaci odpadu jsme loni za naše obyvatele platili třicet tisíc korun. Cena mi přijde přiměřená," sdělil Hudec.