Jedná se například o neakutní operace žlučníků, kýl, velkých kloubů, ledvin nebo gynekologické zákroky. „Tyto operace jsme se snažili přeobjednat na květen až červen,“ informoval náměstek pro léčebnou a preventivní péči Vladimír Zemánek.

Jaké operace v Nemocnici Boskovice přerušila epidemie koronaviru?

Byly přerušeny veškeré neakutní plánované operace z oborů chirurgie, urologie, ortopedie i gynekologie. Jednalo se především o operace žlučníku, kýl, velkých kloubů, ledvin i veškerá gynekologické operace.

Veřejná doprava, ilustrační foto
Autobusový záliv i chodník. Dokončí úpravy silnice v boskovickém Pilském údolí

Na kdy jste tyto zákroky přeložili?

Plánované operace jsme se snažili přeobjednat na období květen až červen. Obtížnější situace je u nás v rámci ortopedie a to především s náhradami velkých kloubů (kyčle, kolena). Objednání pacientů již máme téměř do konce roku 2021, takže najít v současné době shodu s pacientem na náhradní termín po epidemii je poměrně složité. Snažíme se ale najít cestu, abychom i tyto pacienty operačně zvládli.

Kolik operací jste museli odložit?

Co se týká konkrétních čísel, tak například u ortopedických zákroků nám epidemií vypadlo zhruba 120 plánovaných operací. Osmdesát zákroků byla běžná operativa – artroskopie, operace přednoží a podobně. A pak čtyřicet náhrad velkých kloubů. Před epidemií jsme měsíčně odoperovali asi dvacet až pětadvacet náhrad umělými klouby.

Řidič srazil cyklistu. Od nehody ujel.
V Blansku nedal přednost a srazil cyklistu. Od nehody ujel