Ivana Nesrovnalová letos maturuje na Gymnáziu v Blansku. Odklad státních maturit ji nijak netrápí. „Sice by to bylo pro nás z gymnázia lehčí. Ale na druhou stranu jsem ráda, že buddu vědět, do čeho jdu,“ zhodnotila odklad Nesrovnalová.
Letošní maturanti čeká nelehký rok. Po prázdninách nastoupili do škol s vizí státní maturitní zkoušky. Hned začátkem září ale poslanci schválili její odložení. O rok. Jak to bude se státní maturitou dál, nikdo přesně netuší.
„Teď sice odložili zkoušku jen o rok, ale stejně nám tak nastává překlenovací doba nejistoty. Nikdo totiž neví, jestli ji neposunou zase. Pak bude problém motivovat učitele i žáky, aby se na státní maturitu stále připravovali,“ postěžovala si ředitelka Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku Svatava Dvořáková. Podle ní byly přípravy na státní maturitu promarněný čas i peníze. „Naši učitelé jezdili celý minulý rok na různá školení. Obětovali tomu páteční odpoledne i víkendy. Zřejmě marně,“ dodala Dvořáková.
Odložení maturit proti tomu vítají na Střední pedagogické škole v Boskovicích. Podle tamější ředitelky Hany Hortové nebyly maturitní zkoušky dostatečně připravené. Nesouhlasí ani se samotnou myšlenkou společných maturit. „Státní maturity by se měly konat jen v případě, že by byly i jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Jinak nemůžeme znalosti studentů poměřovat,“ rozhořčila se Hortová. Studenty Střední pedagogické školy totiž podle jejich ředitelky společná maturitní zkouška staví před problémy, se kterými se potýkají také na jiných středních odborných školách. „Každá taková škola je jinak zaměřená, má trochu jiný vzdělávací program. Musíme maturanty vyzkoušet i z praktických znalostí. Společné maturitní předměty jsou pro ně zátěž navíc,“ vysvětlila Hortová.
O úspěchu svých maturantů je naopak přesvědčen ředitel rájeckého gymnázia Stanislav Laštůvka. „Naši studenti by státní maturitu zvládli až ve druhém či třetím ročníku. Nebojím se, že by v ní maturanti neuspěli,“ pochlubil se Laštůvka. S myšlenkou společné maturitní zkoušky se ale také příliš neztotožňuje. Podle něho se totiž nedají srovnávat znalosti absolventů odborných škol a gymnázií.
„Na profilových školách se studenti soustředí na své specifikované obory, proto nemůžou být tak dobře připraveni jako gymnazisté. U těch by se zase mohla snížit úroveň znalostí. Přece se nebudou učit víc, než musí,“ namítl Laštůvka. Přestože v Rájci-Jestřebí s nápadem státních maturit nesouhlasí, jejich roční odklad s nadšením neuvítali. „Když už se něco deset let připravuje, mělo by se to dovršit. Aspoň by se vyzkoušelo, jestli se to zkroutí nebo jestli to bude fungovat,“ navrhl ředitel gymnázia. A jak odložení uvítali ráječtí čtvrťáci? „Samozřejmě měli radost. Nikdo z nich nechce být tím pokusným králíkem,“ poznamenal Laštůvka.
Odložení státní maturitní zkoušky naopak uvítali na Středním odborném učilišti André Citroëna v Boskovicích. „Ještě nejsme na společné maturity dostatečně připraveni. Pro naše pedagogy by byl zbytečný stres stihnout všechna potřebná školení. Rok odkladu společným maturitám jen prospěje,“ prohlásil zástupce ředitele učiliště Petr Janoušek.