Klíšťata zatím kvůli chladnému počasí nevylezla a někteří lidé tak očkování proti encefalitidě považují za zbytečné. „To je tradiční omyl. Správně se měli nechat očkovat už loni na podzim, teď je tedy nejvyšší čas. Je nutné, aby protilátka měla čas v těle začít účinkovat," upřesnila vedoucí epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice ve Vyškově, pod které spadá i Blansko, Marie Hiršová.

Problematikou klíšťat v Jihomoravském kraji se dlouhodobě zabývá docentka z Masarykovy univerzity Brno Alena Žákovská. „Člověk by měl absolvovat minimálně dvě dávky speciální vakcíny, ideálně tři. Zatím ještě není pozdě, ale každopádně by lidé neměli očkování odkládat. Podceňovat se nevyplatí ani onemocnění boreliózou, kterou klíšťata také přenáší," připomněla.

Loni zaznamenala ve svém výzkumu zvýšené množství klíšťat hned na začátku jara. „Letos se to kvůli chladnější zimě zhruba o měsíc posune," konstatovala Žákovská. Na Blanensku je podle ní jedním z nejrizikovějších míst Moravský kras a jeho okolí. „Nejde ani tak o výšku stromů, ale spíše o hustotu porostu v jednotlivých lokalitách. Klíšťatům se daří především v dolní části keřů nebo se pohybují přímo v půdě," dodala odbornice.