Vyčištění zajistí Zemědělská vodohospodářská správa Svitavy, která rybník vlastní. „Pustí se do toho na náš podnět, o odbahnění rybníka jsme žádali několik let,“ uvedl starosta Vanovic Petr Dvořáček. V rybníku jsou totiž za dlouhá léta tak silné nánosy bahna, že voda má výšku jen dvacet centimetrů. „Navíc už rybník zapáchal. Kolem přitom vede cesta, kterou poměrně často používají lidé k procházkám,“ doplnil starosta.


Rybník už je vypuštěný, čištění bude trvat asi dva týdny. „Vytěženy budou desítky tun bahna. Už je domluveno, že jej jako hnojivo použije místní zahradnictví a zemědělské družstvo,“ řekl dále starosta. Zároveň s čištěním bude provedena i oprava stavidla.


Rybník slouží jako zásobárna vody pro hasiče a také jako přirozená čisticí nádrž, přes kterou prochází kanalizační výpusti z obce. „Od vyčištění si slibujeme dostatek vody v případě požáru a zvýšení čistící schopnosti rybníka,“ dodal Petr Dvořáček.

Rybník je historickou součástí Vanovic. U přilehlé cesty je vydlážděn až po hráz, protože dříve sloužil k brodění koní s vozy.