Domácnosti na Blanensku napojené na centrální vytápění od prvního ledna ušetří. Blanenští sedm korun za jeden gigajoul, v Boskovicích osmnáct a v Adamově dokonce šestadvacet korun. „Každé snížení ceny je příjemné. Zdraží ale voda, takže dohromady to vyjde přibližně stejně jako loni,“ počítala výdaje na příští rok Jarmila Vykoukalová.

KVŮLI INVESTICÍM

S vyšším účtem za vodné a stočné musí lidé počítat, ať jejich obec nebo město patří k nějakému svazku vodovodů nebo ne. „Cena vychází z finanční analýzy. Na základě těchto podmínek rozhodlo předsednictvo svazku zvýšit ceny vodného a stočného o předpokládanou míru inflace zveřejněnou Českou národní bankou,“ vysvětlil předseda Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí Jiří Charvát.

Podobně odůvodnil výrazné zdražování dodavatel vody na Vyškovsku. „Hlavní důvod zvýšení cen je dodržování růstu cen podle finanční analýzy, aby byla možná investice do vodohospodářského majetku na její obnovu,“ prohlásil ekonomický náměstek společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Zdeněk Procházka.

Šéf firmy Vladimír Kramář připomněl, že vodaři na nutné zvýšení cen upozorňovali už v předchozích letech. Provozovatelé musí dodržet podmínky operačního fondu životního prostředí, aby nepřišli o dotace.

Boskovice pohledem z radniční věže.
Pro krásnější centrum. S opravami domů, které nejsou památky, pomůže radnice

Zdražení o 2,07 koruny za vodné a stočné nepotěšilo třeba Vyškovanku Jiřinu Janovcovou. „Vzhledem k tomu, že čekáme druhé dítě, je to pro mě velmi špatná zpráva. Vodu potřebuje každý, takže se tomu bohužel nevyhneme,“ řekla žena.

Na konci listopadu oznámil Energetický regulační úřad zvýšení regulované části ceny elektřiny o dvě a půl procenta. U plynu očekává růst cen v rozmezí přibližně dvou až tří procent.

Jak se tato změna projeví v rozpočtu domácností, záleží na distributorech. „Rozhodnutí úřadu je jedním z faktorů, které pravděpodobně povedou ke zdražení cen energií jednotlivými dodavateli. V této položce si nemohou konkurovat, proto neočekávám, že by zasahovali do svých marží a zvýšený náklad tak nesli sami,“ komentoval před časem manažer společnosti Centropol Milan Velner.

Zatímco ceny tepla ve Vyškově budou stejné jako v roce 2017, ve Slavkově u Brna klesnou. „Důvod je městská kotelna, kterou využívá 392 domácností. Zbytek obyvatel ze Slavkova má vlastní vytápění. Ceny tepla z kotelny na sídlišti Zlatá Hora klesly už v minulém roce a to z 748,71 korun za gigajoul na 663,19 korun za gigajoul. V roce 2018 budou ještě nižší,“ oznámila mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Knihovna v Boskovicích. Ilustrační foto.
Bývalý Telecom město prodá. Původně plánovaná knihovna vznikne jinde