Blanenští radní vytáhli do boje proti pití alkoholu na veřejnosti. V rukách mají trumf v podobě nové vyhlášky, která platí od prvního července a zakazuje požívání alkoholických nápojů ve vybraných částech Blanska. Při jejím porušení lidé riskují pokutu.

V poslední době si Blanenští stále častěji stěžovali na řádění opilců a na radnici se hromadily stížnosti. Tamní radní sáhnuli k opatření, které už funguje v některých městech na Blanensku. Vyhlášku o zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích pak jednohlasně schválili.

„Problém pití alkoholu na veřejnosti jsme zaznamenali zejména na frekventovaných místech. Lidé si kvůli tomu často stěžovali na policii, ale ta neměla žádný nástroj, jak tomu zabránit. Nová vyhláška dává policii možnost opilce z vymezených prostranství vykázat, případně je pokutovat,“ vysvětlila starostka Blanska Jaroslava Králová.

Zákaz popíjení alkoholu však neplatí pro celé město. Vyhláška se vztahuje pouze na sedm zón a neplatí pro letní zahrádky restaurací. Desítku z lahve nebo krabicové víno si od začátku prázdnin už lidé nedají v okolí supermarketu Kaufland, kolem většiny základních škol, u hřbitova, nemocnice a v okolí sídliště Písečná. V centru se zákaz týká území mezi kinem a zámečkem, hlavního nádraží a parku se Zborovákem u vlakové zastávky. Tam se schází skupiny lidí popíjející alkohol často. Své o tom ví také Robert Šamonil, který pracuje v dílně v blízkosti parku.

close zoom_in „V parku se u krabicového vína schází zajímavá společnost. Většinou bezdomovci. Když se napijí, bývají dost hluční a ztrácejí zábrany. Kolikrát je to opravdu silné kafe,“ dodal muž.

Schválení vyhlášky si pochvalují blanenští strážníci. Podle slov jejich šéfa, Martina Lepky, nemají už policisté díky vyhlášce svázané ruce jako dřív. „Dosud jsme neměli možnost nikoho za popíjení na veřejnosti vykázat. Schválením vyhlášky jsme dostali do rukou další nástroj, jak těmto nešvarům předcházet. Strážníci se zaměří na kontrolu těchto problematických zón,“ uvedl ředitel Městské policie Blansko Martin Lepka s tím, že lidem, kteří vyhlášku nebudou respektovat, mohou udělit pokutu do tisíce korun.

Pokud strážníci navíc předají případ komisi pro projednávání přestupků, může pokuta dosáhnout až třiceti tisíc. „První řešení přestupku může být také formou domluvy nebo vykázáním z vymezené zóny. Nerad bych ale zobecňoval. Bude záležet na konkrétním případu,“ dodal Lepka.
Podobné opatření jako v Blansku přijali loni také ve Velkých Opatovicích.

„Vytipovali jsme zóny, kde se sdružovalo nejvíce lidí. Jedná se asi o čtyři vybraná místa. Neslibovali jsme si od toho, že se vymítí veškeré popíjení na veřejnosti, ale určité zlepšení pozorujeme,“ popsal dosavadní zkušenosti starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.

HANA KUBEŠOVÁ