Novou výrobnu na zpracování amarantového zrna spustí už od července společnost AMR Amaranth v Blansku. Firma je součástí tamního giganta skupiny firem Apos. „V těchto dnech stěhujeme výrobní provoz, technologie a zásoby do už připravených prostor,“ přiblížil ředitel společnosti Václav Ševčík.

Výroba se do Blanska stěhuje z Hradce Králové. Důvodem je podle Ševčíka především snížení výrobních nákladů, zrychlení dopravy a zkvalitnění řízení. „V Blansku bychom chtěli zpracovat asi čtyři sta tun zrna ročně. Ty budou určeny pro potravinářství, kosmetickou a farmaceutickou výrobu v naší republice i v zahraničí,“ popsal Ševčík. Podle mluvčího skupiny Apos Blansko Jiřího Šrámka nová výrobna zaměstná přibližně dvacet pracovníků.

Společnost se na zpracování amarantového zrna zaměřuje od roku 2006. Zapojila se do řešení projektu Amarant: Potravina budoucnosti a dalších projektů ministerstva školství a ministerstva průmyslu.

Amarant bývá označován jako potravina budoucnosti. Může pomoci při různých zdravotních potížích. Z rostliny známé také pod názvem laskavec vzniká celozrnná a odtučněná mouka a vláknina. „Tyto suroviny najdou využití hlavně v bezlepkové dietě, neobsahují totiž lepek. Naopak jsou v nich látky, které působí příznivě na imunitu a snižují hladinu cholesterolu,“ popsal Václav Stoupal z prodejny zdravé výživy v Boskovicích. Dodal, že v jejich sortimentu jsou tyto výrobky spíše doplňkem. „Je to chuťově velmi výrazná surovina a ne každý ji snese,“ zdůvodnil Stoupal.

V blanenském regionu amarantovou mouku používají Pekárny Blansko. „Děláme z ní těstoviny, kterých jsme loni vyrobili kolem devíti set tun, a speciální suchary,“ prozradil ředitel Pekáren Blansko Václav Kozel.

Dalším produktem, který vzniká při mletí laskavce, je olej. O ten je zájem hlavně v kosmetice. „Obsahuje velmi cennou látku squalen, která je přítomna v mladé pokožce, má hojivé a regenerační účinky,“ prozradila Helena Martinů z firmy Ryor. Kosmetiku s amarantem podle ní používají také lidé, kteří prošli chemoterapií nebo radioterapií.

Petra Koutná