Ačkoli hygienici letos varují před mimořádně silnou chřipkovou epidemií, lékárny zatím zvýšený zájem o očkovací vakcíny nezaznamenaly. „Poptávka po vakcínách je podobná jako v minulých letech,“ řekla lékárnice Jitka Navrkalová. A podle ní se už zájem ze strany pacientů pravděpodobně nezvýší. Přitom dobu vhodnou pro očkování hygienici díky teplému počasí prodloužili až do konce prosince.

„Ideální doba pro očkování proti chřipce je říjen. Tělo si potom stihne vytvořit dostatek protilátek. I já si ale myslím, že letos na očkování ještě pozdě není,“ podporuje rozhodnutí hygieniků lékařka Ivana Straková. „Očkování sice nechrání proti všem typům virů a nachlazení, proti chřipce ale účinné je a při epidemii rozhodně pomáhá,“ dodává praktická lékařka. Podle ní by očkování neměli podcenit zejména starší lidé.

Za očkování proti chřipce zaplatí lidé do dvou set korun. Některé zdravotní pojišťovny na vakcínu zčásti přispívají. Lidem nad pětašedesát let, což je nejrizikovější skupina, dokonce hradí vakcínu celou. Očkovací látku dostanou pacienti na lékařský předpis. „Musí ji ale uchovávat v chladu, jinak ztrácí svou účinnost,“ varuje Straková.

Lékaři se shodují na tom, že opravdová chřipka letos ještě neudeřila. „Zatím se, stejně jako každý rok na podzim, objevují různé virové infekce doprovázené rýmou a teplotami, které lidé léčí jednoduše paralenem,“ potvrzuje Navrkalová. To, že epidemie skutečně vypukne jak předpovídají hygienici, však nikdo z nich nevylučuje. „Záleží hlavně na počasí a na síle viru. Ten je proměnlivý, takže se může objevit v různých formách,“ vysvětluje Straková.

Mezi rizikové skupiny v případě chřipky nepatří děti. „Většinou ji prodělávají bez větších problémů, takže u nich očkování ani nedoporučujeme,“ vysvětluje blanenská pediatrička Věra Stejskalová. Výjimky prý tvoří děti, u kterých hrozí komplikace, tedy například astmatici. Pro ostatní je podle ní nejlepším způsobem, jak se chřipky zbavit, ji prostě vyležet.