Do zámeckých komnat s rodiči rád zavítá devítiletý Šimon Jurdič z Boskovic. „Loni jsme byli na Karlštejně nebo Křivoklátu. Určitě některý zámek navštívíme i letos, ale o Velikonocích to kvůli pomlázce asi nebude," přiznal.

Přesto jsou zámky o velikonočních svátcích už tradičně návštěvníky hodně vyhledávané. Blanenský deník Rovnost přibližuje letošní nabídku šesti přístupných zámků.

LYSICE. V Lysicích návštěvníky přivítají už ve čtvrtek čtyřiadvacátého března. „Vzhledem k velikonočním prázdninám otevíráme zámek a zároveň tradiční výstavu Jaro na zámku o dva dny dříve. Pravidelně je o ni velký zájem, proto jsme rozšířili dny, kdy nás mohou zájemci navštívit," uvedla kastelánka Martina Rudolfová Medková.

Výstava letos nese podtitul A panstvo se nám vrátilo z cest. „Šlechta na zimu většinou odjížděla na jih a my jsme se rozhodli některými z přivezených suvenýrů jarní výstavu doplnit. Návštěvníci uvidí staré fotografie z exotických zemí, ale třeba i upomínky z Egypta," doplnila lysická kastelánka. V neděli a v pondělí bude mimořádně otevřený také skleník a oranžerie zámeckého zahradnictví.

Od dubna už zůstanou brány návštěvníkům otevřené vždy o víkendech, od května pak denně vyjma pondělí. Lysičtí letos otevřou novou stálou expozici s názvem Marie von Ebner-Eschenbach, žena tří století 1830–1916–2016. Ta bude věnovaná známé spisovatelce, která na zámku občas pobývala. Na letošní sezónu však připravili i bohaté menu kulturních akcí. Například rytířský turnaj na koních Přijíždí král a císař, který se uskuteční koncem června, nebo Japonské dny připravené na červenec.

BOSKOVICE. Po dva velikonoční dny otevřou expozice také v Boskovicích. „Zájemce přivítáme v neděli od deseti hodin. V pondělí začneme trochu později, a to o půl jedné. Máme totiž zkušenost, že lidé přichází spíš odpoledne," řekla Kateřina Klementová z boskovického zámku. Historické komnaty zpestří velikonoční výzdoba.

Poté se zámek ještě na měsíc ponoří do zimního klidu. „V dubnu budou prohlídky pouze pro objednané skupiny. Každodenní provoz začne od května," upřesnila Klementová. Letošní novinkou bude expozice loveckých zbraní, které zapůjčí boskovické muzeum.

Od konce května pak dětskými dny začnou tradiční akce, jako jsou kostýmované nebo noční prohlídky, divadelní představení v rámci cyklu Boskovický hřebínek nebo listopadové Svatohubertské slavnosti.

BLANSKO. Pletení pomlázek, zdobení perníčků a velikonočních kraslic uvidí návštěvníci, kteří zamíří ve středu třiadvacátého března do blanenského zámku. Tradiční techniku, jak ozdobit vajíčka slámou, tam mistrně předvede Anna Dražilová.

Blanenský zámek omezil přes zimu provoz na dny od úterý do pátku. „Víkendové prohlídky zahájíme druhého dubna. Novou expozici pro letošní rok nechystáme, naopak uzavřeme a začneme v přízemí demontovat část nazvanou Nejstarší hutě," uvedla ředitelka muzea sídlícího na zámku Pavlína Komínková. Udělají tak prostor pro nově pojatou expozici nejstarších dějin Blanenska. Tu však dokončí až v příštím roce. „Letos na konci března zahájíme výstavu divadelních loutek, v létě bude výstava k Josefu Váchalovi. Ve spolupráci s divadlem Kolárka chystáme první týden v srpnu příměstský tábor pro děti," nastínila plány Komínková.

RÁJEC-JESTŘEBÍ. Už od začátku února zve rájecký zámek do svých skleníků na prohlídku kvetoucích kamélií. Ty celý tento týden vyzdobily i reprezentační sály v přízemí. „O Velikonocích bude zámek opět přístupný, a to od pětadvacátého do osmadvacátého března. Stěžejní letošní akcí bude od poloviny června výstava k výročí hraběte Huga Františka Salma," připojila pozvánku kastelánka Jana Kopecká.

KUNŠTÁT. Zájemci mohou o Velikonocích zamířit i na zámek v Kunštátě. Ten v minulé sezóně vyhledalo přes deset tisíc návštěvníků. „Letos otevíráme na Velký pátek. Až do pondělí bude od deseti do šestnácti hodin přístupná trasa V erbu tří pruhů zaměřená na rod pánů z Kunštátu," přiblížil kastelán Radim Štěpán. I tamní zámek pak zůstane otevřený o víkendech a denní provoz mimo pondělí zahájí od května.

Z letošních aktivit kunštátský kastelán upozornil na výukový program pro školy Život na středověkém hradě, který zkušebně nastartovali už loni a tento rok ho zařazují do stálé nabídky. Z připravovaných kulturních programů pak vyzdvihl sérii čtyř letních koncertů Malý noční Mozart. Zazní o prázdninách v netradičních prostorách zámku ve spolupráci s hudebním uskupením Vernum 2013 Ensemble. Věnované jsou dvousetšedesátému výročí narození skladatele.

LETOVICE. O velikonočních svátcích zůstanou prostory letovického zámku veřejnosti uzavřené. Navštívit ho lidé mohou od dubna o víkendech, od května pak i ve všední dny. „Provoz se oproti předchozím rokům nemění. Návštěvníci letos uvidí zrekonstruované chodby severního křídla nebo prostor pokladen, který bude sloužit pro pořádání výstav a vernisáží," popsal majitel zámku Bohumil Vavříček.