V takové místo relaxace by chtěli část mokřadu v katastru obce proměnit radní v Ostrově u Macochy. Tamní lidé totiž musí za letním koupáním dojíždět do Blanska nebo Sloupu. Plán obce však chtějí ochránci přírody omezit. Nyní tak záměr stojí na mrtvém bodě.

V místech, kde by se lidé koupali, stojí mokřady, v nichž žijí chránění a vzácní živočichové. „Každý mokřad je u nás chráněný, to je dané zákonem. Dalším problémem je, že místo vytipované pro koupaliště se nachází v lokalitě Císařské jeskyně. Tam žijí obojživelníci, čolek velký i horský, a řada dalších. Některé druhy živočichů jsou závislé na mokré louce,“ vysvětlil Miroslav Kovařík ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Stavba vodních nádrží by podle něj měla na přírodu negativní vliv.

Protože ochranáři považují záměr Ostrovských za příliš rozsáhlý, jejich plány prostorově omezili. „Dosud nevíme, jestli naše připomínky v Ostrově přijali a plán upravili, nebo od svého záměru úplně upustili,“ podotkl Kovařík.

Podle ostrovského starosty Františka Pernici požadavky ochranářů omezují rozvoj obce. „Kdybychom na omezení přistoupili, z plánovaného koupacího biotopu by byl stavební paskvil. Nechci, aby se lidé v budoucnu dívali z oken na něco tak nevzhledného,“ míní Pernica, který by si představoval koupací bazén se třemi menšími nádržkami, v kterých by se voda sama čistila díky rostlinám. Lidé by tak nepřišli do styku s chemikáliemi.

Podle Kovaříka byla možnost koupaliště umístit na jiné místo, se kterým ochranáři neměli problémy. „Jenže tam stavět nemůžeme. Jedná se o pozemek ve vlastnictví Lesů České republiky. Dělají si na něj nárok i Salmové, takže tam není vyřešená restituce,“ je bezradný starosta.

S plánem koupaliště v mokřadech, tak jak si jej představují Ostrovští, nemá problém geofyzik Pavel Kalenda. „V tom místě byl mokřad už před deseti tisíci lety, před sto lety tam naopak bylo sucho. Otázkou zůstává, co je a co není přirozené. Řekl bych, že v tomto případě je přirozené obojí. Že ochranáři zachovávají mokřady je chvályhodné. Rybníčky by na místo ale přilákaly další živočichy,“ myslí si Kalenda, který se však nepovažuje za natolik kvalifikovaného, aby vyřešil otázku chráněných a vzácných tvorů, kteří v mokřadech žijí.

Ondřej Kubíček z Ostrova dojíždí za koupáním do Blanska nebo do Sloupu. „Každý Ostrovák by byl za koupaliště vděčný. Chybí tu. Na druhou stranu ale čolci v místě bažiny opravdu žijí. Otázka je, jak velké by koupaliště bylo. Uvítal bych je víc než vybagrovaný kanál v bažině,“ řekl.