Podle zástupců města se v poslední době nejednalo o ojedinělý případ, ve kterém hráli hlavní roli staří lidé a podomní prodejci. Radnice proto vydala nové nařízení, které na územ města zakazuje podomní a pochůzkoví prodej energií. Elektřiny, plynu a tepla. Platí od poloviny dubna. Za jeho porušení riskují prodejci pokutu. „Toto nařízení jsme se rozhodli vydat po dohodě s městskou policií. Předpokládáme, že toto nařízení bude působit preventivně a ochrání obyvatele města, zejména seniory, od nekalých praktik některých obchodníků z energetických odvětví,“ upřesnil blanenský starosta Jiří Crha.

Podle dosavadního tržního řádu nemohli blanenští úředníci činnost podomních prodejců energií regulovat. Omezoval totiž jen činnosti vykonávané na základě živnostenského zákona, na prodejce elektřiny nebo plynu se ovšem vztahuje energetický zákon. „Jeho novela, která platí od 1. ledna 2022, svěřila možnost zakázat některé formy prodeje energií právě městům a obcím. Využití této nové zákonem stanovené možnosti doporučuje i Svaz měst a obcí,“ informovali Blanenští na webu města.

Od roku 2013 pokryl projekt You Dream We Run bezmála šedesát snů v hodnotě téměř pět milionů korun. Manželé Hana a Roman Jančiarovi ze spolku Prosen z Lysic na Blanensku za něj loni získali v Jihomoravském kraji cenu Křesadlo.
You Dream We Run plní sny postiženým: na stadion v Blansku vyrazí davy běžců

V sousedních Boskovicích chtějí zase investovat do zajištění pořádku přímo v tamních ulicích. Strážníci dostanou profesionální videostěnu pro sledování a správu městského kamerového a dohledového systému. V rozpočtu města je na ni vyhrazeno 600 tisíc korun. Nedávno vedení města schválilo také navýšení počtu městských strážníků. O dvě místa. Podle šéfa Městské policie Boskovice Davida Krátkého dojde k posílení hlídek v ulicích. A tím pádem ke zvýšenému dohledu v problematických lokalitách.

Mezi ně patří například okolí autobusového nádraží a tamního supermarketu stejně jako sousedství dětských hřišť. „Za posily jsme rádi. Na denní směně se nám střídají tři strážníci, to samé na noc. Není to ideální stav. V těchto počtech nejsme při pochůzkách schopni pokrýt místa, kde dochází k přestupkům nebo narušování veřejného pořádku,“ sdělil před časem Krátký.

Boskovická radnice típla diskuzi na profilu města. Místní podepisují petici.
Boskovická radnice típla diskuzi na profilu města. Místní podepisují petici

Nového strážníka se dočkají také v Kunštátu. Má nastoupit v květnu. Služebnu bude mít v bývalé provozovně vedle městského úřadu. „O strážníkovi jsme uvažovali už delší dobu. Je to lepší řešení, než si najímat nějakou bezpečnostní a hlídací službu. Potřebujeme dohlédnout zejména na přestupky ohledně parkování, záboru ploch a narušování pořádku. Zatím bude fungovat jako pochůzkář a využívat městský vozový park. Pořízení služebního auta bude případně následovat,“ řekl Deníku Rovnost kunštátský starosta Zdeněk Wetter.

Na opakující se krádeže a vandalismu zareagovali také v nedalekých Drnovicích. Tam nedávno neinstalovali kamerový systém na hřbitově a v další části obce.