Podle advokáta sdružení Tomáše Krejčího to bude ještě do konce letošního roku. „S přípravou žaloby finišujeme. Mnohem důležitější ale bude, jak dopadne naše odvolání proti rozhodnutí Okresního soudu v Blansku, který nedávno smetl náš návrh na vydání předběžného opatření. Tímto krokem jsme se snažili stavbu haly zastavit. To je pro nás klíčové. Žalobu na město určitě podáme, ale než se k ní soud dostane, může být hala dávno postavená," uvedl advokát Krejčí.

U krajského soudu

Odvolání Obzoru bude Krajský soud v Brně projednávat v lednu. V návrhu na vydání předběžného opatření sdružení například poukazovalo na to, že stavba sportovní haly znehodnotí jejich nemovitosti. A také znepříjemní život v této lokalitě. V Bílkově ulici. „Soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že z předložených materiálů nevyplynulo, že by v blízké době hrozily nějaké vážné škody na majetku členů sdružení, jak v návrhu uváděli," okomentoval rozhodnutí Okresního soudu v Blansku tajemník boskovické radnice David Škvařil.

Rozhodnutí Okresního soudu v Blansku se právnímu zástupci Obzoru nelíbilo. „Myslím si, že v návrhu na předběžné opatření byly docela zásadní věci a obavy lidí reálné. Teď se připravujeme na lednové odvolání ke krajskému soudu," dodal Krejčí s tím, že poté, co se odbagrovala část zeminy, klesla několika lidem v Bílkově voda ve studních. Údajně až o třicet centimetrů.

To potvrdil také jeden z členů sdružení Obzor, který má dům v ulici Bílkova a přál si zůstat v anonymitě. Redakce Blanenského deníku Rovnost ho zná. „Už před stavbou haly jsme upozorňovali, že je tam nestabilní podloží a jak se kopne do země, může se hnout hladina spodní vody. To se teď stalo. Jak se odbagrovala část zeminy, klesla voda ve dvou studních asi o pětadvacet třicet centimetrů. Nechceme dělat paniku, nemáme zatím ověřené, že je to kvůli stavbě. Může to být nějaká dočasná přírodní anomálie, ale voda klesla až potom, co se začalo kopat. Každopádně si necháme udělat měření hladiny spodní vody vlastní i od města a chceme vědět, jestli úbytek vody ze studní souvisí se stavbou sportovní haly," řekl muž.

Dno zhruba čtyřmetrového výkopu na staveništi sportovní haly je teď z části zaplněné vodou. „S tím, že tam bude prosakovat spodní voda, jsme počítali. I s větším množstvím, než je tam teď. Stavbu to neohrožuje a pokračuje podle plánu. Žádné stížnosti jsme od místních poté, co se začalo bagrovat, nezaznamenali. Kromě toho, že se tam kvůli stavební technice špatně vyjíždí od domů a jsou špinavé chodníky od bláta," poznamenal vedoucí majetkového odboru boskovické radnice Pavel Musil.

Omezená rychlost

Boskovičtí úředníci proto nechali kvůli stavbě snížit rychlost v ulici Bílkova z padesátky na třicet kilometrů v hodině. „Chodníky se snažíme pravidelně čistit," dodal Musil.

Podle Radka Voráče ze stavební společnosti Imos, která sportovní halu v boskovické ulici Slovákova staví, výkopové práce pozvolna finišují. Po nich začnou dělníci se zarážením pilotů do země. „Ještě teď řešíme technicky přeložku plynu," upřesnil stavař.