Odpůrci stavby sportovní haly v boskovické ulici Slovákově dostali další ránu. Konkrétně pak členové občanského sdružení Obzor. Podali návrh na předběžné opatření. Ten měl stavbu zastavit. Jenže okresní soud v Blansku jej zamítl. Odvolali se proto k soudu krajskému. Ten však minulé stanovisko potvrdil.

O verdiktu krajského soudu se Boskovičtí dozvěděli v pondělí. „Dostali jsme rozhodnutí, které hovoří jednoznačně. Krajský soud bezezbytku potvrdil konstatování z Blanska. Tamní soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že z předložených materiálů nevyplynulo, že by v blízké době hrozily nějaké vážné škody na majetku členů sdružení, jak v návrhu uváděli," uvedl tajemník boskovické radnice David Škvařil.

Zároveň přiznal, že rozhodnutí soudu vedení města uklidnilo. „Ačkoliv jsme byli přesvědčení, že návrh na vydání předběžného opatření není opodstatněný, tak jakmile se něco řeší před soudem, nikdy není jisté, jak celá věc dopadne. Proto jsme na výsledek čekali. I v Brně nám dali za pravdu a stavba tak může pokračovat," dodal Škvařil.

Obzor zastupuje advokát Tomáš Krejčí. Ten ještě včera ráno nevěděl, jak odvolání dopadlo. „Zástupci krajského soudu mají všechny potřebné dokumenty. Nezbývá nám než čekat. Jsme v tomto případě malými pány, práci soudu pochopitelně neovlivníme," řekl Krejčí.

Jeho názor na rozhodnutí soudu už se Blanenskému deníku Rovnost nepodařilo získat, protože po zbytek dne nezvedal mobilní telefon.

Práce nezastavili

Cíl návrhu na předběžné opatření byl jednoznačný. „Byla to jediná možnost, jak zastavit práci dělníků. Přímé žaloby se totiž můžou táhnout měsíce a roky. To už by pro lidi, kteří bydlí nedaleko staveniště, v ulici Bílkově, bylo pozdě. Jedná se o zcela běžný postup ve chvíli, kdy se žalující strana snaží ukončit rozvíjení závadného stavu, který nesnese odkládání," vysvětlil advokát.

Následovat bude v každém případě sousedská žaloba. Tu chtěli členové Obzoru podat už koncem minulého roku. „Kvůli změnám v občanském zákoníku ji musíme připravit jinak, proto jsme tak zatím neučinili. V každém případě ji postavíme na stěžejních argumentech, jako jsou obavy lidí z parkování poblíž bydliště. Současné kapacity totiž při větších sportovních událostech rozhodně nemůžou stačit. Žalobu podáme pravděpodobně na přelomu ledna a února," prohlásil Krejčí.

Stavba sportovní haly začala v listopadu. Teď ji ztěžuje počasí. „Obecně jsou podobné podmínky vítané, ale my je bereme jako komplikaci. Kvůli dešťům v poledních dnech je půda rozbahněná a musíme ji zpevňovat. Piloty tak nainstalujeme až příští týden. Stejně jako s konstrukcí základů, přičemž se zaměříme i na kanalizaci," popsal Radek Voráč ze společnosti Imos, která má práce na starosti.

Jeden ze členů Obzoru, který si nepřál zveřejnění svého jména, před časem upozornil na klesání spodních vod v okolních studnách. „Hladiny jsou snížené pořád, i když se o trochu zvedly. Ale v posledních čtrnácti dnech jsem to nekontroloval. Brzo se chceme sejít a dohodnout na dalším postupu," řekl muž z Boskovic.

Stavařům spodní vody nevadí. „Předem jsme s nimi počítali, takže jsme na ně připravení," podotkl Voráč.