„Na zastupitelstvu jsme rozhodli, že bude referendum. Chceme nechat rozhodnout lidi proto, že na úpravu kanalizace a stavbu čističky by takto malá obec, jako jsou Jabloňany, neměla peníze. Pokud bychom se do toho pustili, museli bychom se zadlužit,“ vysvětlil jabloňanský místostarosta Miroslav Ocetek s tím, že referenda se lidé účastní do devadesáti dnů, přesný termín zatím není známý.

Podle starosty Jabloňan Petra Hlaváčka by se obec zadlužila na dlouhých pětadvacet let. „Nechceme ještě riskovat, že by mohla být v budoucnosti na Jabloňany uvalena exekuce,“ dodal.

Na oddělenou kanalizaci a čistírnu odpadních vod získaly Jabloňany společně se sousední Skalicí nad Svitavou dotace ve výši šestaosmdesát milionů korun. I tak musí z obou obecních pokladen přihodit do celkové sumy sedmnáct milionů korun. „I když se celkové náklady ve výběrovém řízení na dodavatele stavby ještě sníží a složí se na ně obě obce, je to pro nás i Jabloňany stále dost peněz,“ uvedl skalický starosta Richard Černý.

Ten se nyní obává, že Jabloňanští řeknou ne a dotace tak nikdo neuvidí. Dotace totiž putovaly do Svazku Skalice – Jabloňany. „V této sestavě však svazek nebude fungovat, pokud Jabloňanští couvnou,“ vysvětlil Černý.

Přestavba jednotné kanalizace na oddělenou a vybudování čističky by přineslo obyvatelům obou obcí nejednu výhodu. „Došlo by ke zlepšení infrastruktury a tím rozvoje obce. Nové stavby by už nemusely být vybavené domácí čistírnou odpadních vod nebo jímkou, kterou by museli lidé vyvážet. Pokud by tyto záležitosti v budoucnu byly povinné i v obcích s méně jak dvěma tisíci obyvateli, byli bychom na to už připravení,“ vyjmenoval Černý.