Bydlení v jedné ulici s nepřizpůsobivými je pro ně čím dál více nesnesitelnější. „Přes den obvykle spí, protože nechodí do práce. Večer kolem té deváté desáté začne v ulici šílený kravál. Téměř denně na sebe řvou, nadávají, jsou agresivní. Pořádají oslavy, zvou si návštěvy, pijí alkohol. Také vyhazují odpadky z okna. Své spory často řeší i na ulici, jsou nevraživí. Jejich děti vytvářejí dětské gangy. Kradou třeba zeleninu v nedalekém zeleninovém stánku poblíž nemocnice," popsal obyvatel ulice, který si z důvodu obav o svou bezpečnost nepřál zveřejnit své jméno.

I on byl jedním z pětadvaceti nespokojených lidí, kteří se v pondělí odpoledne setkali s vedením města a zástupci policie na radnici. Společně se snažili najít způsob, jak situaci řešit. „Bohužel jsme se nedomluvili na ničem konkrétním. Pokud se nezmění legislativa, prakticky nelze nic dělat. Pro majitele domku je to výhodný byznys, protože na bydlení pro sociálně slabší dostává od státu peníze. Myslím, že dokud ten barák nespadne, nic se nevyřeší," míní muž.

Podle další z obyvatelek ulice mají lidé strach nepřizpůsobivým cokoliv říct. Proto jejich chování tiše trpí, ti odvážnější zavolají policii. „To víte, něco někomu řeknete a přijde na vás celý barák. I na sebe navzájem často křičí, že se zabijí. Když se naštvou, vyženou ven na ulici i své vlastní děti. Někteří sousedé mají proto dokonce strach vyjít z domu ven. Jednomu pěstiteli ukradli papriky, jiné sousedce otrhali třešeň a zničili jí plot," popsala žena.

V tomto domě na Havlíčkově ulici v Blansku bydlí sociálně slabší.

Dříve hrůzostrašný dům obývali podle ní Mongolové. To býval v lokalitě ještě klid. „Normálně chodili do práce a žili životem, na jaký jsme zvyklí. Problém se objevil poté, co se sem nastěhovali lidé tmavší pleti. Nemůžeme se v klidu vyspat do zaměstnání," uvedla žena.

Starosta Blanska Ivo Polák ujistil, že město se bude problémem zabývat. „Na schůzce jsme se společně s obyvateli ulice shodli na tom, že problém tkví v nedostatečné legislativě. Ta umožňuje příspěvky na bydlení pro sociálně slabé posílat podnikatelům, kteří na tom vydělávají. To je věc, která se nedá změnit na úrovni samosprávy. Proto budeme apelovat na poslance. Napíšeme dopis do Poslanecké sněmovny, aby legislativu urychleně řešili," uvedl Polák s tím, že město se bude také snažit posílit spolupráci se státní policií.

Na místo zatím vyjíždějí strážníci městské policie. Podle jejího ředitele Martina Lepky i několikrát měsíčně. „Obyvatelé domu tam dělají nepořádek i do časných ranních hodin. Stupňuje se to v období, kdy berou sociální dávky. Kolikrát tam vyjíždíme i dvakrát, třikrát za noc. Snažíme se to řešit především domluvou. Řekneme jim třeba, ať tolik nekřičí nebo ztlumí hlasitou hudbu. Jenže asi za pět či deset minut poté, co odejdeme, to začnou dělat znovu," popsal Lepka.

Majitelem domu plného průšvihů je Jan Pšikal, který mimo jiné na Bezručově ulici v Blansku provozuje bazar a zastavárnu. O potížích na Havlíčkově ale podle svých slov nic neví. „Objekt jsem pronajal jednomu nájemci. Nesleduji, kdo další tam bydlí. Pokud se na mě někdo obrátí s žádostí o pomoc, rád pomohu. Zatím to ale nikdo neudělal," uvedl Pšikal.

Tvrdí, že dům pronajímá proto, aby mohl pomáhat sociálně slabším. A o příspěvky od státu mu vůbec nejde. „Všichni jsme přece lidi a žijeme na společné zemi. Nezáleží na tom, jestli je člověk žlutý, bílý nebo černý. Každý potřebuje někde bydlet. Dům pronajímám za cenu jako ve standardním penzionu, možná ještě menší. Uvažoval jsem i o prodeji," nastínil Pšikal. Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost pracoval dříve u městské policie.

V tomto domě na Havlíčkově ulici v Blansku bydlí sociálně slabší.