VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé a chalupáři z Kladorub sepsali petici. Vrt ohrožuje zdroj vody, tvrdí

Letovice, Vísky – Sto čtyřicet jedna. Tolik obyvatel a chalupářů z Kladorub, okrajové části Letovic, se podepsalo pod petici, která dorazila koncem srpna na letovickou radnici a krajský úřad. Místní ji sepsali proto, že nesouhlasí s průzkumným geologickým vrtem. Ten si objednaly sousední Vísky právě na kladorubském katastru v lokalitě Andělka.

11.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Lukáš Ivánek

Kladorubští mají obavy, že vrt poškodí prameniště, které napájí jejich obec a také to, že s nimi Vísky o záměru nejednaly. „S prováděním vrtu pro obec Vísky v lokalitě, kde jsou prameny pro náš obecní vodovod, nesouhlasíme. V suchých letech máme nedostatek vody. V horní části Kladorub jsou domy na suchu, i když se s vodou snažíme šetřit. Obec se navíc rozšiřuje a tyto prameny jsou pro nás záložním zdrojem pitné vody," uvedla v petici, kterou má Blanenský deník Rovnost k dispozici, Jiřina Daňková. Předsedkyně osadního výboru v Kladorubech, kde žije přes dvě stě lidí,

Také ve Vískách se stavějí nové domy a o vodu, protože jsou na kopci, měly nouzi už v minulosti. Zhruba před třiceti lety proto vybudovaly studnu na prameništi potoka Kladorubka, odkud čerpají vodu dodnes. Potok však v posledních letech vysychá a Vískám tento zdroj už nestačí. Před několika lety si proto u odborné firmy zadaly nový vrt v lokalitě Andělka. Na pozemku Lesů České republiky. „Průzkumný vrt nedělají Vísky ale odborná firma. Stát jich provádí obrovské množství a nikoho se neptá. To samé lidé na soukromých pozemcích. Pokud by se ukázalo, že je vrt vydatný, muselo by naše připojení na něj stejně projít přes stavební úřad v Letovicích. Nikoho jsme obejít nechtěli. Letovické zastupitelstvo je ale proti našemu případnému napojení na nový vrt. Necháme to na firmě, jestli zkušební vrt udělá nebo ne," tvrdí starosta Vísek Stanislav Kamba.

Obavy o prameniště Kladorubských chápe, ale odmítá, že by jim Vísky chtěly vzít zdroj pitné vody. „To je naprosto zcestná idea, myslet si, že když je zdroj vody na mém katastru, že je moje. Velká část Blanenska je závislá na vodě z Velkých Opatovic. Co by se asi stalo, kdyby Opatovice řekly, že vodu dál nepustí?" poznamenal Kamba.

Dodal, že pokud by pokusný vrt odhalil vydatný pramen vody, byly Vísky ochotné se o něj s Kladorubskými rozdělit. „Kladoruby by mohly také přejít pod našeho provozovatele vodovodu a měly tak podstatně levnější vodu. Jenže jsou ve svazku a musí platit drahou vodu, že se jim stará o vodovod někdo jiný," tvrdí Kamba.

Zakázka na vrt však nebyla dosud dokončena, protože firma první vrt udělala na jiném pozemku, než měla. Po několika velmi suchých létech je však opět aktuální. „Tehdejší pokus o vrt jsme brali jako uzavřenou záležitost. Nedávno však došlo od firmy oznámení, že budou na pozemku Lesů České republiky vrtat znovu. Docela nás to šokovalo. Situace se totiž za uplynulých deset let dost změnila a vody v těch místech ubývá. Čekal bych, že o tak klíčové věci s námi budou Vísky dopředu jednat i když je to na cizím pozemku, ale v našem katastru. To se nestalo. Společné jednání jsme svolali my, až přišlo oznámení od firmy," řekl letovický místostarosta Jiří Palbuchta, který však připustil, že stará povolení na vrt jsou stále platná.

Zároveň uvedl, že se Letovičtí budou snažit novému vrtu zabránit. „Chápu, že v dnešní době je otázka vody klíčová. Kdyby Vísky neměly jinou možnost, jak se k ní dostat, tak se tomu nebráníme. Ale z katastru Kladorub už vodu čerpají. Navíc se mohou připojit na vodovod z Velkých Opatovic, což jim vodárny nabídly. Protáhla by se přípojka ze sousedních Pamětic. Asi čtyři sta metrů. Za vodu by však musely platit o dost víc než dosud. Z pozice vedení Vísek to vidím jako vypočítavý krok, který nám navíc může způsobit problémy s vodou. Novému vrtu se snažíme zabránit. Jednáme s úřady," poznamenal Palbuchta.

Kde je tedy zakopaný pes? V penězích! Kubík vody ze studny v katastru Kladorub totiž stojí Vísky podle společnosti AQUATIC spol. s.r.o. která se o vísecký vodovod stará, třicet dva korun. Před dvěma lety to ještě bylo o jedenáct korun méně. Letovičtí jsou členové svazku a za kubík včetně vodného a stočného platí přes devadesát tři korun. Kladorubští pak platí jen vodné.

Za kubík vody je to necelých sedmačtyřicet korun. A to už je velký rozdíl. „Pro obec Vísky jsme jen zárukou levné vody. Přitom platíme za kubík vody víc, co Vísky za vodu, kterou již od nás berou. Mají možnost napojit se na skupinový vodovod Velké Opatovice. V místech, kde se má vrt udělat, bývalý mokřady. Ty už po čerpání vody zanikly. Nikdo nemůže zaručit, že vrtem nedojte k narušení pramenů, které posilují náš vodojem," stojí v petici.

Peticí se zabývají také krajští úředníci. Vyžádali si stanovisko životního prostředí. „Iniciátorům petice kraj odpoví začátkem příštího týdne. Víc to v tuto chvíli nemohu komentovat. Nebylo by férové, kdyby se lidé odpověď kraje dozvěděli nejdříve z novin," řekla mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.

Autor: Jan Charvát

11.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní sestra. Ilustrační foto.
9

Levný byt i dovolená na horách. Nemocnice lákají nové sestry na benefity

Jiří Drahoš.
11

Drahoše přivítají na jihu Moravy slivovicí a kyselým zelím. Aby se rozesmál

Za teplo zaplatí lidé z Blanska méně. Do sítě se zapojí další budovy

Blansko – Tři tisíce domácností. Zhruba tolik odebírá v Blansku teplo se sítě kotelen centrálního zásobování teplem. Tu postupně přebírá město. V jeho režii bude o ledna příštího roku. A lidé za teplo a ohřev vody zaplatí méně než dřív. Před časem to bylo 692 korun za jeden gigajoule. Nová cena je 535 korun. I ta půjde podle zástupců města ještě dolů.

Lidé neplatí za nájmy ani odpady. Radnicím dluží stovky tisíc

Blanensko, Vyškovsko – Lidé dluží městským pokladnám na Blanensku a Vyškovsku za nájem, odpad nebo pokuty. Pokud situaci neřeší, hrozí jim i exekuce.

Rezidentní parkování má chránit místní, říká Bárta z Centra dopravního výzkumu

Brno /ROZHOVOR/ – Dopravou se zabývá už patnáct let. Zkoumá například technologie, které dokáží změřit, jak dlouho stojí auta na určitém místě. „Dostavět parkovací místa v takovém množství, jaké je potřeba, je v podstatě nereálné. Musíme lépe využívat stávající parkovací místa,“ tvrdí David Bárta z Centra dopravního výzkumu.

V závějích budou bránit Prusko. Brno čeká i svatební veletrh

Jižní Morava, Skalice nad Svitavou /TIPY NA VÍKEND/ - Meandr řeky Svitavy v areálu Markland ve Skalici nad Svitavou se již v sobotu změní v bojiště. Při Zimní bitvě Prusko 1945 tam svede boj německá armáda a domobrana proti přesile Rudé armády.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>