Odlehlejší a hůře přístupné části Výpustku naštěstí devastaci nepodlehly, o to tajemnější legendy a zprávy kolem nich kolují.
Speleologické výzkumy Výpustku probíhaly v několika etapách a probíhají dodnes. Mezi největší záhady speleologické historie patří ručně kreslená mapanových objevů z roku 1939, jejímž autorem je Josef Urbánek. Sestup do zvodnělých spodních pater je situovám z tzv. Babické chodby, z mapy však není patrné, ze které její části.
Rozměry objevených prostor jsou však fascinující. Mapa obsahuje záměry v hodnotách desítek metrů a vrcholem je „Vodní dóm“ s délkou 128 metrů a šířkou kolem 20 metrů. Pokud prostory skutečně existují, jednalo by se o jeden z největších dómů a největší podzemní krasové jezero v republice.
Jen pro představu, rozlohou by byla prostora s jezerem o 30 metrů delší než Hlavní dóm v Kateřinské jeskyni s podobnou šířkou a s jezerní hladinou po celé ploše! Mapa obsahuje řadu zajímavých místopisných údajů a názvů některých částí, jako Hudební sál, Rozhledna, Křišťálový sál, U Vodopádu, Ve Zříceninách, Zátoka, Přístav a další… V mapě je také zachycen úsek podzemního toku a další relativně menší jezera.
Záhadnými prostorami Urbánkova výpustku, jejichž celková délka se uvádí přes půl kilometru, se zabývaly generace speleologů. Nikdo však nenašel, byť je náznak nebo zlomek toho, co je precisně vykresleno. Není ani zcela jasné, v které části Babické chodby byl nástup. Dnes se jeskyňáři domnívají, že je to v konečných partiích Salmova Výpustku.
V těchto místech spadá do hloubky šikmý dóm, v jehož dně jsou zabahněné pukliny a průrvy. Je zřejmé, že za vysokých vodních stavů zde stoupá hladina vod, a tudíž pravděpodobně došlo k tomu, že přístup do Urbánkova výpustku byl opětovně zanesen sedimenty.
Zvláštní na celé události je, že mapa je datována k 19.5. 1939, tedy rok po té, co Výpustek zabrala Československá armáda a zřídila zde muniční sklad.
V březnu 1939 však německá okupační vojska sklady ve Výpustku vyklidila, a tak je určitá pravděpodobnost, že jeskyně byla opět přístupná speleologickým výzkumům. Zarážející jsou především monstrózní rozměry objevů, a to vzhledem k tomu, že se jedná o spodní patro Výpustku (je to zaznamenáno v mapě). Ze spodního patra systému, kterým protéká aktivní tok Křtinského potoka, je známa malá část a je proporčně nepoměrně menší než prostory horního patra.
Je všechno jen pouhý výmysl? Jsou nakreslené prostory jen utkvělou Urbánkovou představou? Ať je to jakkoliv, amatérští jeskyňáři intenzívně bádají ve veřejnosti nepřístupných částech Výpustku, zvláště v prostorách za Babickou chodbou, které se nazývají Salmův Výpustek. Pokud prostory vykreslené Urbánkem skutečně existují a jeskyňáři do nich opětovně proniknou, čeká na ně pravé podzemní Eldorado.
Ještě zůstaneme v období kolem roku 1940. To totiž probíhal aktivní speleologický průzkum pravého podzemního pekla. Ale o tom až příště…
Petr Zajíček