O víkendu se vánočně rozzářily ulice i stromy postavené na náměstích, návsích či u kostelů na Blanensku. Slavnostní rozsvícení stromů spojená s kulturním programem do ulic vytáhla tisíce lidí.

Blansko je vánočně naladěné už od pátku. Na náměstí Republiky lidé mohli potkat děti převlečené za čerty a anděly. Ty se dočkaly i nadílky pod rozsvíceným stromem. Lidé si užili hudby, tance, divadel i žonglérské světelné show. Lidé byli před nevlídným počasím chráněni. „Využili jsme stan s lavicemi, kam se vešlo až dvě stě lidí,“ uvedl ředitel kulturního střediska Jaroslav Jeřábek.

Náměstí v Olešnici včera zaplnily stánky s ozdobami, věnci, svícny. Ve vzduchu voněly pochoutky a aromatické nápoje, lidé si mohli prohlédnout zblízka dravce a sovy nebo betlém z Betléma. „Letos tu máme podstatně víc stánků i něčeho k snědku než loni. Vánoční strom jsme poprvé rozsvítili s velkým dechovým orchestrem Základní umělecké školy Letovice. V předsíni kostela svatého Vavřince už stojí na svém stálém místě nový betlém z Betléma,“ vyjmenoval olešnický starosta Zdeněk Peša některé zajímavosti.

Osvětlený betlém obdivovala parta dětí, mezi nimi i čtyřletý Mireček Haupt. „Těším se, až rozsvítí strom, nejvíc se mi ale líbí betlém, to světlo tam,“ svěřil se chlapeček. Větrné počasí Olešnické od akce neodradilo. Stánkaři se pojistili. „Podepřeli jsme si stánek dřevěnou deskou,“ přiblížil Bronislav Kalas. Ten spolu s ostatními z rodičovského sdružení ve stánku nabízel svícny či ručně dělané oblečení. Jeho specialitou byl svařák a vánočka. „Ve vánočkách je hodně rumu a rozinek,“ lákal kolemjdoucí.

Ve Velkých Opatovicích lidé rozzářili strom u kostela svatého Jiřího. Uvnitř svatostánku si poslechli varhanní koncert. Hudebnímu zážitku předcházelo tradiční požehnání adventním věncům. Jeden s sebou přinesla i Lenka Axmanová. „Beru to jako křesťanskou tradici, je to symbol. Tato akce nás uvede do adventu,“ řekla žena.

Svěcenou vodou požehnal věncům farář Aleš Vrzal. „V tento den přicházejí s věnečky i ti, kteří na bohoslužby nechodí. Není to ryze kostelní akce,“ uvedl farář s tím, že žehnat znamená dobrořečit. Tato činnost nesouvisí s magií. „Když na věcech, které nás obklopují, spočine boží požehnání, mění se jejich význam. Nejsou pak obyčejné, ale mají nám pomáhat ve vztahu k Bohu,“ vysvětlil farář.

Minulý rok Maxipes Fík, letos Křemílek s Vochomůrkou. Ti přišli potěšit boskovické děti. „Stromečku, rozsviť se!“ volaly děti a s pomocí pohádkových bytostí se jim to napotřetí podařilo. Na plném náměstí stála i Zuzana Šedrlová. „Přišla jsem se podívat na děti, jak zpívají,“ řekla.