„Roste tam nově šestašedesát jabloní. V šesti řadách, které jsou od sebe vzdálené dvacet metrů. Vycházíme z historických pramenů. Podobné sady byly v polích běžné. Lidé mezi nimi pěstovali například luskoviny a okopaniny,“ řekl člen sdružení Zdeněk Špíšek.

Stromy záměrně vysázeli v nehostinné krasové krajině, kde jsou tvrdší přírodní podmínky a méně vody. U jabloní budou pozorovat růst, množství plodů a zkoumat mikroklima. Sad se rozkládá na ploše jednoho hektaru.

V sobotu se lidé rozloučili s letovickým fotografem Bohumilem Kocinou. Výrazná postava nejen tamního kulturního života a člen Klubu moravských fotografů zemřel ve věku osmaosmdesát let. Na fotografické scéně prorazil zejména černobílými ženskými akty.
Zemřel letovický fotograf Kocina. Fotil nejen akty, jeho album je i ve Vatikánu

Kromě jabloní je v něm vysázeno tři sta keřů a několik desítek dalších ovocných dřevin. Ty mají vytvořit kolem jabloní ochranný pás a zároveň budou fungovat jako opylovače. „Je to pilotní projekt. Chceme ukázat, že výsadba stromů v krajině má smysl. Zadržují vodu. Navíc dřívější hospodaření s pestřejším rozložením plodin na menších plochách bylo pro přírodu šetrnější. Pokud se tento projekt osvědčí, chtěli bychom ho přenést na více míst,“ dodal Špíšek s tím, že na projektu spolupracují s Domem přírody Moravského krasu a Univerzitou Palackého v Olomouci.