Ale to už na scénu přicházejí hlavní hvězdy středečního odpoledne a po přípitku šumivým vínem se pomalu noří do chladné vody. Mezi otužilci mají jasnou převahu muži, našlo se však i několik odvážných žen, a dokonce i dětí, kterým nevadí zchladit svá těla v ledové řece. „Dnes má voda tři stupně a dohromady se v ní vykoupalo jednatřicet otužilců. Nejmladšími účastníky byli dva chlapci, kterým jsou shodně čtyři roky," říká pořadatel Ivoš Vinkler s tím, že každý otužilec nakonec dostane certifikát a malou odměnu.

Zakladatelem akce je Jan Váně. „Před sedmi lety jsem v hospodě prohlásil, že se na Silvestra vykoupu ve Svitavě. Druhý den mě to sice mrzelo, ale už jsem nemohl couvnout. Tehdy jsem se tu koupal sám jen za účasti několika přihlížejících kamarádů. Za těch sedm let se ale akce už postupně rozrostla a schází se nás tady čím dál víc," usmívá se Váně, který se věnuje dálkovému a zimnímu plavání.

Poprvé se o tomto Silvestru akce účastnil Jiří Míšenský z Blanska. „Při takto studené vodě je už každý stupeň znát. Tady ale nejde jen o to plavání ve studené vodě a otužování, ale i o setkání s přáteli a o tu srandu," říká otužilec.

Ze zasněžených říčních břehů ve středu sledovalo koupající se borce asi dvě stě padesát lidí.