Svátek mají Petr a Pavel, nadešel čas pouťové mše svaté. Valchovská pouť měla tentokrát jednu zvláštnost – tamní kaplička se může od neděle pyšnit vlastním svatostánkem.

Svatostánek je dutý, opatřený dvířky a slouží k ukládání liturgických nádob. Je zpravidla umístěn blízko oltáře. Ten nový ve Valchově vlastoručně vyrobil řezbář Ivo Krajíček z Letovic. „Výroba mi zabrala celkem tři týdny, taky proto, že jsem ho pětkrát předělával. Svatostánek musel na své místo přesně zapadnout, tak jsem měnil trochu koncepci, aby se tam hodil, “ popisuje zručný muž.

Aby svatostánku vdechl posvátnou duši, rozhodl se letovický řezbář, že ho do Valchova o pouťové neděli sám přinese. A že půjde z Letovic pěšky. Přibližně šestnáct kilometrů překonal řezbář za necelé čtyři hodiny. Šel sám. „Dílo jsem dokončil až v sobotu večer, proto jsem nikoho na své putování nezval. Sám jsem nevěděl, jestli to stihnu,“ prozradil Krajíček.

Vyřezávaný svatostánek není prvním dílem tohoto řezbáře ve valchovské kapličce. Z jeho dílny pochází také dřevění apoštolové Petr a Pavel, jimž je kaple zasvěcena. Starosta Valchova Miroslav Dokoupil si práci letovického řezbáře pochvaluje. „Jsme nadšení, lidé to přijali velmi pěkně. Spolupráce s panem Krajíčkem je výborná,“ dodal Dokoupil.