„Letos jsme dostali od ministerstva kultury dotaci na restaurování movitých památek a lustr jsme tak konečně mohli nechat opravit. Když jsme ho před lety sundávali, byl ve špatném stavu, poškozený a chyběla mu řada částí,“ řekla lysická kastelánka Martina Medková Rudolfová.

Restaurátoři více než třicetikilový lustr vyčistili ultrazvukem a chybějící části vyrobili podle dochovaných originálů znovu. Oprava lustru stála sto tisíc korun. Šedesát tisíc korun přitom pokryla dotace z ministerstva kultury. „V pořadí je to již druhý lustr, který se nám podařilo opravit. První visí v dámském salonku a restaurátoři ho dali dohromady před čtyřmi lety,“ dodala kastelánka s tím že oba opravené lustry by časem mohly ozářit zámecké komnaty.

„Část lustrů na zámku je funkčních a zbytek chceme v budoucnu zapojit. Je to však otázka peněz. I tak jsme vděční zato, že se nám podařilo sehnat nějaké peníze alespoň na tyto věci. Letos díky britským přátelům ještě necháme opravit sochu Apollona na zámeckém nádvoří,“ uzavřela Medková Rudolfová.