Po oba dny totiž Letovičtí hostili finále národní soutěže orchestrů základních uměleckých škol. A rozhodně bylo co poslouchat. „Do soutěže se zapojilo devětadvacet orchestrů z celé republiky. Ty se do finále probojovaly z krajských kol,“ řekl ředitel letovické základní školy Petr Křivinka, který závěrečné kolo soutěže pořádal.

Soutěž dechových orchestrů byla v Letovicích rozdělena do šesti kategorií podle počtu a věku hudebníků. Své výkony v nich předvedly jednotlivé soubory hned na dvou místech. „V kulturním domě soutěžily v pátek od desíti hodin dopoledne malé orchestry, ve kterých není víc než osmnáct hudebníků. V jízdárně letovického zámku se pak od devíti hodin představily velké orchestry. A v sobotu soutěž pokračovala přehlídkou velkých orchestrů na zámku,“ doplnil Křivinka.

Do Letovic se přijel utkat také sbor Morava ze Základní umělecké školy z Hulína. Pod taktovkou kantora Petra Voříška se tu na pódiu Kulturního domu předvedlo osmnáct hudebníků a dva zpěváci. „Náš sbor má původně více členů, ale soutěže se mohli účastnit jen studenti do šestadvaceti let a také ti, kteří nestudují žádnou odbornou hudební školu. Proto soutěžíme v kategorii malých orchestrů,“ vysvětlil Voříšek.

Koncertní a taneční hudbu, lidovky, polku, valčík i muzikály. To vše zvládne sbor Morava z Hulína. Aby mohli okouzlovat svoje posluchače, schází se členové sboru při zkouškách každý týden. „Důležité je, jak dokáže žáky kantor ke hraní motivovat. A to se u nás naštěstí daří. Vystupujeme tak patnáctkrát až dvacetkrát do roka a jezdíváme společně i na soustředění. Myslím, že také proto panuje u nás ve sboru dobrá nálada,“ řekl Voříšek.

Kromě pravidelných zkoušek však musí muzikanti trénovat i sami. „Bez toho, aby studenti cvičili doma, by to nešlo. Je to jako ve sportu, když netrénují, tak nejsou výkony,“ doplnil Petr Voříšek.

A jací hudebníci vlastně z Letovic odjeli se zlatou medailí? V pátek ve čtyřech kategorií první místo získali orchestr z Veselí nad Moravou, ze Zdounek, z Hranic a ze Zábřehu. Domácí Letovičtí se sice probojovali do zlatého pásma, ale prvenství se jim tentokrát obhájit nepodařilo. Skončili třetí.

A při sobotní přehlídce zvítězili ve dvou kategorií Velký dechový orchestr Základní umělecké školy z Polici nad Metují a Junior orchestr ze Základní umělecké školy Bedřicha Smetany z Plzně.