55 677 korun. Takovou částku letos vybrali organizátoři již tradiční akce s názvem Polévka pro chudé i bohaté. Ta se již počtrnácté konala na Štědrý den na Masarykově náměstí v Boskovicích. Výtěžek z akce pomůže hendikepovaným dětem z Boskovicka.
I letos bylo boskovické náměstí na Štědrý den dopoledne přeplněné. „Atmosféra byla výborná. Opět se u vánočního stromu na náměstí sešlo mnoho lidí.

Vydali jsme všechnu polévku, tedy dvě stě třicet litrů. Na ty, kteří přišli chvilku po dvanácté hodině, už ani nezbylo,“ popsal letošní ročník pořadatel akce Rudolf Burgr, který dodal, že celkově vydali osm set porcí polévky do misek a několik desítek porcí si lidé odnášeli s sebou domů.
Všichni, kdo přišli, totiž dostali polévku zdarma. Kdo chtěl, mohl přispět do připravené kasičky. „Vybrali jsme téměř šestapadesát tisíc korun. Výtěžek je každoročně určen konkrétním lidem na zkvalitnění jejich života. Z letošního ročníku dostane určitou částku sedm hendikepovaných dětí a jejich rodiny,“ uvedl Burgr.

Peníze děti obdrží začátkem ledna. „V tuto chvíli ještě nevíme podrobnosti. Musíme ještě zjistit, kolik přesně stojí pomůcky, které budou děti potřebovat,“ upřesnil organizátor, podle kterého letos poprvé vybrali méně než v předchozích letech. „Každoročně byl výtěžek větší než ten předchozí. Letos jsme vybrali o tisíc korun méně než loni. I tak to je skvělý výsledek,“ podotkl.

Mezi lidmi, kteří přišli ochutnat polévku, mohli si poslechnout koledy, odnést si Betlémské světlo, svézt se v kočáru s koňským povozem nebo se prostě setkat s přáteli, byla i Dagmar Sýkorová z Boskovic. „Z Polévky pro chudé i bohaté už se pro nás stala příjemná tradice. Chodíme sem se skoro celou rodinou a vždy potkáme spoustu známých. Betlémské světlo si sice neodnášíme, ale na pomoc dětem vždy přispějeme,“ uvedla.
Letos přišel ochutnat trunovskou bramboračku i Jenda Nádvorník z Boskovic. „Polévky mají vždy výborné. Pokud to jde, nenechám si tuto akci ujít. Navíc se mi líbí, že výtěžek jde na dobročinné účely,“ řekl mladík.

Polévku pro chudé i bohaté vymysleli v roce 1995 majitelé tehdy nově otevřené restaurace Makkabi v Boskovicích. Za třináct ročníků se jim podařilo vybrat přes dvě stě devatenáct tisíc korun. Při prvním ročníku vybrali tisíc korun, které věnovali boskovickému stacionáři Betany. Loni lidé přispěli rekordní sumou – téměř sedmapadesáti tisíci korunami.

Více fotografií na www.blanenskydenik.cz/polevka