Mírný rozjezd a pak pád do hlubiny. Svižná jízda lanovkou z horního můstku Macochy k Punkevním jeskyním běžně trvá asi dvě a půl minuty. I bojácnější pasažéři se za krátkou dobu sotva stačí rozklepat strachy a už zase stojí nohama pevně na zemi. Nyní se však kabina asi v půlce cesty zastavuje kvůli poruše. Nepopojede už ani kousek. V mírném vánku se jen pohupuje sem a tam.
Listopadové pondělí, desátá hodina dopoledne. Okolí lanovky u Macochy pokrývá bílá námraza, údolí u Punkevních jeskyní leží v mírné mlze, za stromy však nesměle vystupuje sluníčko. „Vypadá to, že zase bude pěkně. Zatím se nám počasí vždy podařilo,“ pochvaluje si náčelník lanovky Radek Hejč vymetenou oblohu s tím, že velmi nepříznivé počasí při cvičení hasičů měli snad jen jednou za posledních šestnáct let.
Tak dlouho už totiž lanovka na Macoše funguje. A stejně dlouho se tam každoročně na podzim sjíždějí hasiči-lezci z Jihomoravského kraje nacvičovat záchranu cestujících uvízlých v kabině lanovky. „Cvičení nejméně jednou ročně nařizuje zákon. Naostro jsme pomoc naštěstí ještě nikdy nepotřebovali,” vysvětluje Hejč.
Základnou hasičů při záchraně je stožár lanovky, na který šplhají po příkrém žebříku. Z něj se pak jednotlivě spustí ke kabinám lanovky. Pod stožárem se válí obrovské batohy. „Veškeré vybavení na záchranu si musí snést co nejblíž, autem sem totiž přijet nemůžou,” popisuje Hejč.
Po desáté hodině velitel lezců spouští akci. Hasiči na uniformy navlékají horolezecké sedáky s karabinami a jeden po druhém vylézají na stožár. Blonďatá figurantka Martina zatím čeká v kabině lanovky na záchranu. Na laně se k prosklené kabině pomalu spouští jeden z hasičů. Přihlížející sledují se zatajeným dechem, jak se v okamžiku ocitá na střeše kabiny, pak seskakuje ke dveřím a násilně je otevírá. Mezitím se za ním ze stožáru spouští jeho kolega, aby jej ze střechy kabiny mohl jistit. Figurantka si nasazuje záchranný sedák ve tvaru trojúhelníku a s hasičem se pomalu spouští z kabiny o několik metrů níž na pevnou zem. Zatímco diváci ani nedutají, Martina je v klidu. „Nejsem tady poprvé, proto se ani trochu nebojím. Vím, že kluci jsou šikovní a nemůže se mi nic stát,” říká s jistotou.
Ke kabinám se postupně slaňuje asi třicítka hasičů z Brna, Hodonína, Znojma, Břeclavi i Blanska. „Je tu dost nováčků, takže si zkoušejí hlavně techniku a spolupráci mezi sebou,” vysvětluje vysoký hasič Kamil z blanenské stanice. Sám je na cvičení na Macoše už počtvrté. Tentokrát však nechává prostor méně zkušeným kolegům a jejich lana jen jistí ze země.
Hasičské akci přihlížejí i lanovkáři z lyžařského střediska Dolní Morava, kteří přijeli na Hejčovo pozvání. „Na naší lanovce taky míváme cvičení, ale je to jiné. Zatímco tady hasiči zachraňují nejvíce třicet pasažérů naráz, u nás na lanovce jede skoro tři sta lidí najednou. Systém záchrany je proto odlišný. Záchranáři pracují přímo u lanovky, pomáhá i horská služba. Ale také jsme zatím ostrý zásah neměli,” dodává s úlevou jeden z nich.