Archy papíru byly bez textu a dalších symbolů. „To sem musel někdo nalepit v noci ze čtvrtka na pátek. Tady už jednu vlajku někdo vylepšil a něco tam přimaloval," hlásil v pátek krátce před desátou dopoledne muž, který vyházel z obchodu v Centru a ukázal na jeden ze sloupů. Na zmíněnou papírovou trikoloru už někdo stihl přimalovat vulgární kosočtverec.

List papíru s ruskou vlajkou byl přilípnutý také na pomníku Hrdinům od Zborova v parku na blanenském nábřeží. „Když jsem šel na oběd, tak jsem si toho letmo všimnul. Nevěnoval jsem tomu nějakou zvláštní pozornost. V Rožmitálově ulici jsem pak uviděl další nalepené vlajky. Nevím, co si o tom mám myslet. Jestli je to nějaká recese nebo reakce na vývoj událostí na Ukrajině? Opravdu nevím," řekl před pátečním polednem Zdeněk Novák.

Že nešlo o recesi, ale o reakci na kritickou situaci na Ukrajině, si myslí Milan Daněk, který hlavní blanenskou třídou procházel a vlajek si všiml. „Okamžitě jsem si to spojil s tím, co se teď děje na Ukrajině. Podle mého to ilustruje rozpolcenost společnosti. Zároveň si myslím, že nic není černobílé. Podle mě nejde o recesi. Je to spíš reakce na něco, co se děje s určitým podtextem," dodal muž.

Vlajky strhla policie

Papírové ruské vlajky v centru Blanska nevydržely ani do pátečního poledne. „Kdo to vylepil, asi těžko vypátráme. Každopádně papírové vlajky co nejdříve odstraníme. Nemají tam co dělat. Navíc symbol ruské vlajky si může nyní každý vyložit jinak," řekl v pátek dopoledne vedoucí odboru komunální údržby na blanenské radnici Petr Rizner.

Do Rožmitálovy ulice přijela kolem půl dvanácté policejní hlídka. Místa polepená papírovými trikolórami nafotografovala a část vlajek strhla. „Hlídka na místě vše zdokumentovala a papíry, které šly, odstranila. Řešíme to jako podezření z černého výlepu a po tom, kdo to udělal, pátráme. Nahlásili jsme to také na odbor komunální údržby," řekl šéf blanenských strážníků Martin Lepka.

Na otázku, zda by strážníci bleskově zasáhli i v případě, že by zmíněná prostranství byla polepena například plakáty, Lepka řekl, že se s podobnými případy potýkají prakticky denně. „Přijeli jsme na místo a vlajky odstranili. Co k tomu mám říct víc? Černý výlep plakátů a podobných věcí je v Blansku velký problém, se kterým se bojuje velmi těžko. To bychom nedělali celý den nic jiného, než je strhávali ze zdí a sloupů," dodal Lepka.

Nic podobného zatím nezaznamenali v sousedních Boskovicích. „Já si ničeho v souvislosti s událostmi na Ukrajině v ulicích Boskovic nevšiml. Žádné nápisy, letáky ani plakáty," uvedl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma. Také tamní městští strážníci podobnou záležitost jako v Blansku neřešili.