Na soklu z božanovského pískovce stojí bronzová busta. Autorem je sochař František Žáček. „Karel Otáhal zanechal Ve Velkých Opatovicích největší životní díla. Sochu Bedřicha Smetany v zámeckém parku. V kostele vytvořil oltářní reliéf Boj svatého Jiří s drakem. Kromě toho je mu věnována část expozice Památníku města. Zde jsou vidění další sochařská díla, ale i kresby. Mnoho dalších exemplářů je umístěno v archivu Památníku,“ uvedla vedoucí odboru kultury ve Velkých Opatovicích Anna Kaderková.

Zároveň s odhalením pomníku otevřeli místní výstavu s názvem Náš sochař Karel Otáhal. Zaměřuje se na hlavní Otáhalova díla a je přístupná po domluvě do konce října. „Velkou ctí pro nás bylo, že pomník odhalila dcera Karla Otáhala. Ta i ve svém úctyhodném věku šestaosmdesáti let přijela až z Prahy,“ řekla Kaderková.

Výlov rybníku Dymák na okraji Jedovnic.
Výlov jedovnického Dymáku: lidé si odnesou kapry, amury i tolstolobiky

Otáhal se jako představitel realistického portrétní sochařství soustředil na literáty a zejména na hudebníky. Původně se přitom vyučil mlynářem. Sochařství studoval v Paříži a Římě, ateliér měl v Praze-Dejvicích. Velké Opatovice si natolik zamiloval, že zde pobýval na letním bytě a později nastálo.

Zanechal po sobě rozsáhlé kulturní dílo. Více než 470 soch, plastik, reliéfů a kreseb. Ve městě na severu Blanenska jsou na několika místech k vidění jeho reliéfy. Ztvárnění básníka Petra Bezruče a skladatele J. B. Foerstra se nachází na kopci Hradisko. „Dovedl se uskrovnit a spokojit s tím nejnutnějším, jen když mohl dělat pro Opatovice. Často někde v koutku a bez finančních prostředků. V obnošené sametové blůze a vybledlé červené rádiovce. Tvořil, kreslil, maloval, žil mezi námi. A také pro nás vytvořil dílo velké umělecké hodnoty,“ popsal známého sochaře ve vzpomínkách před lety opatovický malíř František Prosser.