Malíř a grafik Bohumil Nečas zasvětil část svého života galerii ‘N Atelier, kterou zařídil v jedné z místností svého rodinného domu.

„Galerie vznikla v roce 1996. V té době jsme přestavovali dům a vznikl tady takový hluchý prostor. Tak jsem si řekl, že si ho zařídím jako galerii. Nechtěl jsem ale vystavovat jenom svoje věci, takže se to postupně vyvinulo v tuhle sbírku a začali jsme dělat výstavy,“ vrací se ke kořenům atelieru Nečas.

Umístění galerie do útrob domku Nečasových má svoje specifika. Přívětivější atmosféra je na druhé straně vyvažována občasným narušením soukromí.
„Když tady bývaly vernisáže, tak se mi někdy stalo, že jsem našel hosty až v obýváku. Obrazy máme po celém domě, takže není moc těžké se z galerie někam zatoulat. To pak bývalo trochu nepříjemné,“ vzpomíná Nečas.

Dnes už je situace v ‘N Atelieru skoro opačná. „Někteří lidé se sem ani nedostanou. Bojí se totiž jít na výstavu k někomu do baráku a nemají odvahu tady zazvonit,“ usmívá se Nečas.

Za dvanáct let existence galerie dokázal ve svém domě letos padesátiletý malíř uspořádat na jedenapadesát výstav. Svá díla u něj vystavovali autoři regionální (Juračka, Juračková), ale také umělci známí v širokých kruzích (Kája Saudek, Eva Hašková, Hana Čápová a další). Přesto se před třemi lety rozhodl výstavy omezit pouze na pevnou sbírku ‘N Atelieru.

„Ono postupně to počáteční nadšení trochu opadlo. V Blansku přibyly nové síně a protože jsme na okraji města, chodívalo sem čím dál míň lidí. Já se musel navíc starat o firmu. Tak jsme těch vernisáží a výstav nakonec nechali a zůstala tady jen více méně stálá sbírka, která je samozřejmě veřejnosti pořád dostupná,“ vysvětluje peripetie své domácí výstavní síně Nečas.

Současná kolekce převážně obrazů a grafik má svůj původ ve sběratelské vášni, která Bohumila Nečase provází už od dětství. Zvláštností zůstává, že za dvanáct let, během kterých Bohumil Nečas ‘N Atelier spravuje, v něm ještě nikdy neproběhla výstava jeho vlastních děl. Jeho díla přitom zdobí nemálo galerií v Čechách, ale i v zahraničí. „Nějak na to ještě nebyl čas,“ uzavírá Nečas.