Na úřad nedávno doputovala petice s bezmála dvěma sty padesáti podpisy. „Koupaliště tu mělo letitou tradici a myslím si, že tady chybí. A to říkám i přesto, že mám na zahradě bazén a mohlo by mi to být jedno. Kdyby petici mohly podepsat místní děti, tak nám asi nebudou stačit podpisové archy. Za opravy koupaliště, studie a projekt na jeho rekonstrukci se už vynaložily stovky tisíc korun a nikam se to nepohnulo. Myslím si, že je to obrovská škoda,“ řekla Deníku Rovnost iniciátorka petice Věra Zvěřinová.

Ví, že by to pro dvoutisícový městys na Blanensku, byla velká investice. Má však za to, že se jedná o správnou věc. „I přesto všechno má za mě rekonstrukce černohorského koupaliště smysl. Pustili se do toho i v menších obcích. Byla by to služba lidem, maminkám s dětmi. Mohli bychom se inspirovat například podobným projektem jako v Bohuslavicích, části Kyjova, na Hodonínsku. Tam před lety udělali ze zchátralého koupaliště biotop s přírodním koupáním. Nestálo to tolik, funguje to a z mého pohledu se jedná o super řešení,“ poznamenala žena.

Tři lidské životy vyhasly v loňském roce při nehodě na dálnici D1 u Meziříčka na Žďársku.
Masakr na dálnici D1 a tři mrtví: řidič z Blanska půjde do vězení

V areálu biotopu je vodní koupací plocha o rozměru pětadvacet krát dvacet metrů, dětské brouzdaliště a osmdesátimetrová laguna ve tvaru potoka. „Nechybí tu ani venkovní sprchy se sociálním zařízením a šatnami a také hřiště a bufet s občerstvením,“ popisují lokalitu Kyjovští.

Před více než dvanácti lety tam odhadli náklady na rekonstrukci bazénu v rozmezí třináct až patnáct milionů korun. Biotop je nakonec vyšel zhruba na třetinu a většinu nákladů pokryla dotace. Náklady na provoz jsou pak v porovnání s běžným bazénem mnohem nižší.

Podle starostky Černé Hory Petry Švancarové obecní plovárna přestala fungovat kvůli špatnému stavu bazénové vany a také zatrubnění potoka Žerotínka v areálu koupaliště. To údajně nemá dostatečný průtok a při velkých deštích několikrát došlo k zaplavení bazénu a jeho zanesení bahnem. „Na rekonstrukci koupaliště byla zpracována projektová dokumentace a je vydané stavební povolení. Rozpočtovaná cena v době zpracování projektu byla třicet milionů korun. Za sebe můžu říct, že dokud nebude vyřešen problém se zatrubněním potoka, nemá smysl cokoliv v areálu koupaliště řešit,“ odpověděla na dotaz redakce Švancarová.

Černá Hora řeší i jiné priority

Jenom odstranění problému se zatrubněním odhadla na částku přes deset milionů korun. Nyní hledá městys možnosti spojení s jiným projektem a využití dotačních titulů. „V Černé Hoře slyším lidi, kteří koupaliště chtějí a na druhé straně zase ty, co navrhují areál využít pro jiný sport. Řešíme i jiné priority. Výstavbu nové školní tělocvičny, čistírnu odpadních vod, opravy chodníků a komunikací,“ dodala Švancarová s tím, že otázku případné rekonstrukce koupaliště nedávno zařadili do veřejného dotazníkového šetření v Černé Hoře.

Před podobným rébusem jako v Černé Hoře stáli před několika lety ve Křtinách, kde žije necelá tisícovka obyvatel. Provoz tamního padesátimetrového bazénu už byl velmi nákladný a vzhledem k jeho stavu po desítkách let využívání i problematických. Obec se nakonec pustila na jeho místě do stavby nového a výrazně menšího koupaliště.

Nový tartan i trávník. Rekonstrukce blanenského stadionu vyšla na 21 milionů.
VIDEO: Stadion v Blansku se pyšní novým oválem, areál nyní může hostit šampionát

Zároveň investovala do nového zázemí, parkoviště a přilehlého kempu s chatkami. Celkem kolem třiceti milionů korun. „Byla to sice obrovská investice, která se nám teď ale vrací. Se splácením úvěru nemáme problém. Částečně pomohly dotace. Jedeme třetí sezonu a letos kompletně i s dobudovaným kempem v areálu koupaliště. Letošní sezona byla rekordní, na bazén a do kempu dorazilo v létě kolem třinácti a půl tisíce lidí,“ uvedl starosta Křtin František Novotný.

Zmínil, že křtinští zastupitelé tehdy stáli před rozhodnutím, zda původní bazén zavřít, opravit nebo vybudovat nový „Ukázalo se, že lidé na spojení koupaliště s kempem slyší. Je to příjemný bonus pro turisty, Moravský kras je za rohem. Letos jsme v kempu ještě dodělali přípojky pro sedm karavanových stání. Teď přemýšlíme, že bychom na koupališti umístili fotovoltaické panely. Když budou mít dostatek kapacity, mohly by vyhřívat i bazén. Podáme žádost o dotace podobně jako u naší základní školy,“ dodal Novotný.